Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Po šestileté Valince rok neštěkl ani pes: Zanedbala snad sociálka pravidelné kontroly?

Zdroj: archiv
+ Další 2 fotografie
Jen těžko uvěřitelný případ se odehrál na pražském Žižkově, kde se ztratila šestiletá Valerie Kvasničková, a to už loni v říjnu. Její zmizení ale nahlásil příbuzný až teď. Malou holčičku měla mít v péči babička (60), která ale neví, kde dívka je, byť s ní měla vyrůstat. Teorií okolo kauzy je mnoho od obchodu s dětmi až po nedostatečné kontroly z odboru sociální péče. O nešťastné události promluvila pro eXtra.cz ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

V opatrovnictví měla šestiletou Valerii společně s dalšími třemi sourozenci její babička, která ale policistům nebyla schopna sdělit, kde by se holčička mohla nacházet.

„Dívka byla s jistotou naposledy viděna v říjnu 2017 ve Viklefově ulici na Žižkově, kde bydlela. Od té doby byla možná viděna někdy okolo Vánoc toho samého roku, ale to nebylo s jistotou potvrzeno,“ uvedl mluvčí Policie ČR Jan Daněk.

Její zmizení ale nahlásil příbuzný rodiny až teď. V praxi to znamená, že Valerie je nezvěstná téměř rok a dosud nikdo nehnul ani brvou. Variant, co se nebohé dívence mohlo stát, je několik. Dívka může být podle všeho u příbuzných v zahraničích. K tomu se ale příliš nekloní Zuzana Baudyšová, ředitelka nadace Naše dítě. Ta se pro eXtra.cz rozhovořila o jiných možnostech.

"V případě ztráty holčičky je potřeba zjistit, o jaké pochybení šlo. Jestli babička, co ji měla v péči, už není mentálně mimo, což je také možné, jelikož na otázku, kde Valerie je, odpovídala, že nic neví. Něco přeci musí vědět, když jde o holčičku, která u ní měla vyrůstat," říká Baudyšová a nevylučuje ani, že se mohlo jednat o obchod s dětmi

Obsluha z hospody, která stojí v blízkosti domu, kde měla Valerie s babičkou bydlet, hovoří obdobně. "Mluví se o tom, že děvčátko prodali. Byli to bezproblémoví lidé, kteří na sebe nijak neupozorňovali," řekla redaktorům eXtra.cz.

Další věc, co policii zajímá, je, v jaké frekvenci probíhaly kontroly z odboru sociální péče. Je přinejmenším zvláštní, že se za tak dlouhou dobu na nic nepřišlo.

"Tady je potřeba se dozvědět, zda nějaká kontrola vůbec byla a udělat z toho patřičné závěry, aby se takto smutné příběhy už neopakovaly. Ztráta dítěte se musí nahlásit hned. Čím déle je dítě ztracené, tím menší je šance, že bude nalezené. Obávám se, že je příliš pozdě," pokračuje Baudyšová.

Je dost možné, že nepřítomnost holčičky u babičky doma vyplavala na povrch nejen nahlášením známého, ale i poté, co měla nastoupit do první třídy. "Ano, může to tak být. Škola ji mohla začít postrádat, když začala evidovat prvňáky," připouští ředitelka nadace Naše dítě a závěrem dodává, že by se mělo počkat na vyjádření Ministerstva práce a sociálních věcí, pod které OSPODy (orgány sociálně-právní ochrany dětí) spadají.

Ve vzduchu nyní visí několik otázek a ta hlavní je, zda sociálka nezanedbala svoje povinnosti. O tom lze ale prozatím jen spekulovat. Případ stále vyšetřuje policie.

Související články

Další články