Trendy tagy Petr Kellner Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Po pražských ulicích pobíhá podivné monstrum, nepotkali jste ho náhodou?

Plyšová krysa jako varování před odpadem,
Zdroj: Pražské služby

S blížícími se Vánoci společnost Pražské služby zahájila kampaň „Kam s ním?“ – ta chce přesvědčit Pražany, aby se při nakládání s odpadem chovali zodpovědněji. Obyvatelé metropole každoročně vyhodí až 10 tisíc tun odpadu mimo nádoby na odpad, tedy mimo koše, popelnice a kontejnery. Od minulého týdne mohou Pražané v ulicích a děti ve školách potkávat plyšové maskoty – potkany, kteří upozorňují problém a snaží se děti učit, jak správně nakládat s odpadem.

„Podle našich údajů by objem odpadu mimo nádoby zaplnil Mariánské náměstí v Praze do výšky 30 metrů,“ říká mluvčí společnosti Pražské služby Radim Mana. Množství odpadu pohozeného v okolí nádob na odpad se v Praze už několik let pohybuje v rozmezí 7 až 10 tisíc tun ročně. Nejčastěji se lidé tímto způsobem zbavují staré elektroniky, nábytku, koberců či zbytků umakartových jader.

Součástí kampaně „Kam s ním“? je vzdělávání malých i velkých Pražanů na téma nepořádku okolo nádob na odpad, za který jsou zodpovědní oni sami. Pokud nestačí objem nádoby či kontejneru pro daný dům či objekt, je potřeba kontaktovat majitele či správce objektu a informovat ho o nutnosti zvýšení objemu či počtu nádob na směsný odpad či zajištění častější frekvence odvozu odpadu. Majitel nebo správce objektu si u svozové společnosti také může objednat pravidelný úklid kolem nádob na směsný odpad. Zaměstnanci svozových společností nejsou povinni automaticky uklízet odpad kolem nádob na směsný odpad.

Kampaň se tentokrát zaměřuje i na čistotu a pořádek kolem menších košů v ulicích a parcích Prahy. Hlavní město Praha vynakládá dostatek finančních prostředků na čistotu města. Bohužel nekázeň, především drobných živnostníků, vede k neustálému přeplňování těchto malých košů v centru města a nejen tam. Současně kampaň apeluje i na Pražany a návštěvníky Prahy, aby odpadky házeli opravdu do košů a ne na ulici.

Pro děti byla spuštěna zábavná internetová soutěž o populární dětské hračky, například panenky Monster High, auta na dálkové ovládaní a edukativní materiál. Přihlásit se do soutěže mohou lidé přes facebookové stránky Pražských služeb, nebo přímo na webových stránkách společnosti. Uzávěrka soutěže je 17. 12. 2014 a vyhlášení vítězů a odeslání cen je naplánováno na 19. 12. 2014, aby bylo možné předat dárky ještě před Vánocemi.

Související články

Další články