Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Po orkánech přichází bouře Bianca: V Česku bude silně foukat a sněžit

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 4 fotografie
Počasí
Počasí bude tento týden ideální pro lyžaře. Česko zasáhne bouře Bianca, ta s sebou přinese nejen sníh na horách, ale také v nížinách. Sněžit začne už ve středu, ale až od čtvrtečního večera budou srážky mnohem vydatnější. Na západě může napadnout 15 centimetrů sněhu, Šumava a Krušné hory mohou očekávat až 20 centimetrů. Ke sněhu se přidá i silný vítr.

Letošní zima byla opět bez sněhu, nebo ho napadlo jen trochu, v nížinách většinou dlouho nevydržel a hned roztál. Tomu bude ale tento týden jinak, blíží se totiž tlaková níže Bianca, která s sebou přinese sice silný vítr, ale hlavně sníh.

Bianca přinese vítr a sníh

„Zatímco během středy a čtvrtečního dne očekáváme sněžení na horách a občasné sněhové přeháňky se budou během dne vyskytovat od středních poloh, ve čtvrtek večer a v noci na pátek bude sněžit i v nížinách. První vydatnější sněžení letošní zimy i do nížin přinese tlaková níže Bianca, která bude přes Česko postupovat od západu,“ uvedla Dagmar Honsová.

„Oblačnosti i srážek bude přibývat během čtvrtečního večera od západu a do pátečního rána může na Karlovarsku, Ústecku, Plzeňsku, v Jihočeském kraji a ve Středočeském kraji napadnout až 15 cm sněhu. Sněžit bude na většině území – tam očekáváme výšku sněhové pokrývky od 1 do 5 cm. Během noci bude zesilovat vítr a místy bude foukat čerstvý s nárazy o rychlosti kolem 55 km/h, tvořit se tak budou sněhové jazyky,“ dodala meteoroložka.

Orkány a bouře

Meteoroložka se vyjádřila speciálně pro eXtra.cz, proč vlastně se vytváří tolik orkánů a bouří, které Českou republiku zasahují. „Jednotlivé tlakové níže, které vznikají nad Atlantikem, se kvůli čerstvému západnímu proudění dostávají až nad Evropu a ovlivňují tak počasí v Česku,“ uvedla Honsová.

„Únorové tlakové níže byly i velmi hluboké, takže přinášely velký tlakový gradient (rozdíl tlaku vzduchu) nad starý kontinent a s tím i extrémně větrné počasí. Vše je tedy dáno převládajícím západním prouděním a to je po celou zimu ještě zvýrazněno velmi stabilním polárním vírem v arktických oblastech,“ informovala nakonec.

Komplikace způsobené počasím

Český hydrometeorologický ústav však vydal výstrahu, že budou ve Středočeském, Jihočeském, Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji kvůli sněhu hrozit mírnější komplikace v dopravě, zásobování, ale i při chůzi.

Silný vítr může v Jihočeském, Plzeňském, Jihomoravském kraji a na Vysočině přinést možné poškození stromů a lesních porostů. Varují také před zlomenými větvemi a uvolněnými předměty.

Související články

Další články