Jistě si pamatujete na otřesné video z Duchcova, co nedávno zahýbalo internetem. Skupinka Romů v něm zbila mladé manžele, kteří se zrovna vraceli z diskotéky, a bila je pěstmi do hlavy, do ženy dokonce agresoři kopali a bili jí hlavou o zem.

Čin nezůstal bez následků, a i když policie už případ vyšetřuje, v Duchcově se chystají protiromské protesty. A první z nich začnou již tuto sobotu. Do města se na pochod začínají sjíždět neonacisté, členové Dělnické strany a přidávají se k nim i obyvatelé města.

Starostka Duchcova Jitka Bártová dokonce kvůli demonstraci obdržela zvací dopis od otce jedné z romských dívek, které manželský pár napadly. František Tomáš v něm starostku vyzývá, aby přišla na romský mítink proti pochodu a čelila spolu s nimi nenávisti vůči Romům.

Tomáš se totiž domnívá, že se zase tak moc nestalo, protože manželé neměli žádné následky. „Obě strany byly opilé, nemělo se to stát, ale když se to stalo, měla starostka vyjít k nám do ulice a vyřešilo by se to. A ne kolem toho dělat takový humbuk,“ tvrdí František Tomáš pro server iDnes.cz.

Jeho rodina, tedy spíš klan, v jehož čele Tomáš stojí, má za to, že jsou obětmi globální nesnášenlivosti vůči Romům. Starostka Bártová odmítla jeho výzvu přijmout a na romské setkání nepřijde. Rodině agresorů podle ní chybí pocit viny za nedávný útok a nedá se s nimi jednat.