Trendy
válka na Ukrajině StarDance 2024 Zrádci (reality hra) Prezidentské volby v USA 2024

Po dlouhé nemoci zemřel herec Ladislav Potměšil (†75). Major Maisner a špeditér Novák ze seriálu Hospoda

Zemřel Ladislav Potměšil, muž mnoha rolí.
Zdroj: bonton, se souhlasem TV Nova, koláž eXtra.cz
Předchozí Další
+ Další 3 fotografie
úmrtí

Tak to je velmi smutná zpráva. Jeden z nejoblíbenějších českých herců, Ladislav Potměšil (†75), je po smrti. Táta Karel Horáček z Discopříběhu, major Maisner z filmů Byl jednou jeden polda, špeditér Václav Novák z Hospody nebo MUDr. Aleš Čížek z Ordinace v růžové zahradě se na sklonku života potýkal s vážnými zdravotními problémy.

"Táta umřel dnes ráno v nemocnici Motol po dlouhé nemoci. Celá rodina jsme se mu snažili být nablízku. Největší obdiv má moje maminka, která se o něj poslední těžké roky maximálně starala. Byl pro mě a mého bratra nejen úžasným tátou, ale hlavně nejlepším přítelem, který mi strašně chybí," řekl pro eXtra.cz hercův syn Jan Potměšil.

Odmala rád bavil lidi

Herec Ladislav Potměšil se narodil 2. 9. 1945 v Praze. Už předtím měl obrovské štěstí. Ještě před koncem války se chtěla jít jeho těhotná maminka kvůli bombardování schovat do jednoho z krytů, místní ji ale poslali do dalšího. A to vlastně oběma zachránilo život. „V prvním krytu všichni zahynuli,“ vzpomínal herec.

Už odmala rád bavil lidi a předváděl se. Tatínek ho navíc učil recitovat, také zpíval v různých souborech. Ve čtrnácti se poprvé postavil před kameru ve známé pohádce Dařbuján a Pandrhola, kde si zahrál Kubíka. V šestnácti následovalo Ledové moře volá. Brzy stál i na prknech, která znamenají svět.

Stovky rolí

V roce 1969 absolvoval pražskou DAMU a kvůli výraznému talentu hned získal angažmá v Realistickém divadle, kde byl dvacet let. Působil také v libeňském divadle a později byl členem souboru Divadla na Vinohradech.

Docela často ho jako mladíka obsazovali do romantických rolí, sám už tehdy ale upřednostňoval komedii. Nakonec na divadle a v televizi či na plátně kin ztvárnil stovky rolí.

Komediální talent

Výrazně na sebe upozornil otcem samoživitelem v Discopříběhu (1987), v devadesátkách vznikly také seriál Hospoda (1996) nebo Byl jednou jeden polda, v nichž mohl prodat svůj komediální talent. Těmito rolemi se navždy zapsal jako představitel zábavných postaviček.

Následovaly pak různé seriály jako Zdivočelá země, Přístav, Ordinace v růžové zahradě, kde si zahrál gynekologa Čížka, nebo Svatby v Benátkách. Už dřív se objevil v populárních seriálech jako Dobrodružství kriminalistiky, Hříchy pro pátera Knoxe, Nemocnice na kraji města nebo dokonce i Hříšní lidé města pražského.

Znamenitý dabér

Ladislav Potměšil našel široké uplatnění ve filmu a televizi, ale i dabingu. Svůj hlas propůjčil například seržantu Maxu Klingerovi v legendárním seriálu MASH 4077 i Paolu Villaggiovi ve filmu Trampoty bankovního úředníčka (1997).

Láska

Už na DAMU potkal svou první manželku, herečku Jaroslavu Pokornou, ta mu dala dceru Marii (loutkoherečku plzeňského Divadla Alfa). I přesto, že to manželům nakonec nevyšlo, byli až do konce v kontaktu a pomáhali si.

Se svou druhou ženou Jaroslavou Brouskovou se seznámil při konkurzu na film Dvě věci pro život (1972). „Zaujal mě tím, že to byl chlap, který se nedal, také sarkasmem, humorem a přístupem k životu,“ vzpomínala v pořadu 13. komnata paní Jaroslava. Mají spolu syny Ladislava a Jana.

Nejtěžší období života

Bohužel v posledním desetiletí si začalo vybírat svou daň zdraví a někdy fyzicky velmi náročná herecká práce. Zažil spoustu úrazů, často měl potíže se zády. Ke konci už v divadle při představení jen trpěl. V posledních letech (kolem roku 2016 – pozn. red.) jsem absolvoval několik velice těžkých operací páteře nebo kýly. Bylo to pro mě deprimující. Bylo to jedno z nejtěžších období, které jsem v životě zažil. Nebyly to hezké okamžiky. Byl to šok, ale věřil jsem, že to nějak dopadne a ještě tu nějakou chvíli budu,“ vzpomínal v pořadu České televize Ladislav Potměšil.

Rakovina

Podle lékařů šlo o čtyři život zachraňující operace. „U první na jednom bederním obratli byla metastáze,“ vzpomínal sám herec. Odstraňovali mu kus obratle, při druhé zbytek, nahradili ho titanem. Po dvou měsících přišel další neplánovaný zákrok, museli ho reoperovat. Následoval zákrok kvůli kýle.

Potměšil pět měsíců nevstal z lůžka. K tomu se přidaly potíže se sluchem, které souvisely s častými anesteziemi. Není divu, že toto celé období snášel psychicky velmi špatně. Ale rozhodl se bojovat a vzorně plnil pokyny lékařů. A to přesto, že si uvědomoval, že už nikdy nebude hrát. S divadlem sekl již dřív, teď musel opustit i televizi.

Smíření

„Už nemůžu dělat věci, které jsem dřív byl schopný a které jsem dělal rád. Divadlo, točit, chodit na výlety. Ale mám kolem sebe lidi, které mám rád. Když si uvědomím, že jsem tu nemusel být nebo jsem mohl být ležák, tak je to zázrak,“ děkoval předloni osudu.

S milovanou Jájinkou chodil na procházky, vůbec se nestyděl ani používat chodítko; hlavní bylo, že je venku na čerstvém vzduchu.

Smutná slova pro eXtra.cz

„Je to zaplaťpánbůh pořád stejné. Snažím se cvičit, chodím na procházky a podobně. Nelepší se to. Je to setrvalý stav. Ale opravdu zaplaťpánbůh,“ prozradil redaktoru eXtra.cz před rokem. Bohužel další nával zdravotních potíží jeho oslabený organismus už nezvládl.

Nejlepší přítel

Jak prorocky zní dnes slova, která o něm řekl jeden z nejbližších přátel, herec Jiří Klem. Komedianta z něj jednou všemocná smrt, která nás čeká všechny, prostě nedostane, kdyby se na hlavu stavěla a odstrkovala kostnatýma ušima,“ pronesl.

Luděk Staněk poodhalil zákulisí Zrádců: Bylo to jako ve vězení a strašně na bednu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy