Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 StarDance 2021 Česko Slovensko má talent 2021

Nejnovější kauzy

Plus size modelka Natálie Debnárová vyvrátila veškeré mýty o své profesi

Natálie Debnárová vyvrátila mýty o plus size modelingu
Zdroj: Martin Procházka / eXtra.cz
+ Další 2 fotografie
Rozhovor

Musí plus size modelky cvičit a dá se tím vůbec v Čechách uživit? O své profesi promluvila Natálie Debnárová, která nám zákulisí plus size modelingu poodkryla. Ta mimo jiné tvrdí, že běžná zákaznice se dokáže lépe ztotožnit s dospělou ženou plnějších tvarů než se třináctiletými dětmi, které modely oblékají běžně.

Většina Češek má osmatřicítku

Vypadáte úžasně. Dokonce lépe než na Instagramu...

Tak to mě obzvlášť těší. Myslím si, že to je dobře, protože na sociálních sítích bývají všichni hezčí než ve skutečnosti. Ukazovat realitu a naživo pak získat pochvalu, to mě potěší daleko víc než pod umělou fotkou z Instagramu.

Pracujete jako editorka a modelka. Co vás baví víc?

Musím se přiznat, že poslední dobou si užívám spíš tu druhou část. Jako novinář a redaktor se živím už mnoho let, snad od patnácti nebo šestnácti. Takže když jsem před dvěma lety začala fotit a chodit přehlídky, nejdřív to bylo jen takové příjemné zpestření a pak jsem si to navíc začala strašně užívat. Jsem šťastná a moc mě to baví, protože to beru nejen jako práci, ale hlavně jako svoje poslání. Doufám, že inspiruji i mladší ročníky, které to pak za mě jednou převezmou.

Je konkurence v plus size modelingu taky tak obrovská?

No, v zahraničí je obrovská, ale v České republice žen, které se tím živí naplno, zatím příliš nevidím. Z hlavy mě napadnou snad dvě jména, jednou z nich je třeba mladá a talentovaná Anička Caldrová z Brna. I když my Češky jsme krev a mlíko, modelky u nás tlačí do velikostí 34, 36, a to si nemyslím, že je dobrá cesta. 80 % žen Češek má velikost 38 a moc níž už nejdeme. Proč ze sebe tedy dělat něco, co nejsme? Zároveň bych ale chtěla zmínit, že oba dva extrémy jsou špatně - jak přehnaná hubenost, tak obezita.

I plus size modelka musí dřít

Okolo plus size modelingu panuje mnoho mýtů. V kondici se udržovat ale asi taky musíte, ne?

Musíme mít zdravý pohled na své tělo. Ačkoli jsem plus size modelka, musím se o své tělo starat stejně jako štíhlá dívka. Musím cvičit a musím i rozumně jíst. Nejdůležitější je ale zlatý střed. Ženy se zdravými tvary jsou krásné a stojí za to, aby stály v popředí a byly vidět stejně jako ty štíhlé.

Pohlížíte už na klasické modelky jako na vychrtlé?

Já si myslím, že současný trend už se trochu mění. Například na módních molech na některých Fashion Weeks není výjimkou, že musí modelky splňovat určitý BMI, který nesmí být nižší. Doufám tedy, že éra milénia, kdy byly modelky velikost 0 trendy, je pryč. To bych označila za velmi nešťastný trend. Stejně tak ale i obezitu, nejlepší je zlatý střed ve všem.

Ženy zřejmě chtějí vidět modelku jejich velikosti...

Když kupuje žena ve středním věku designérský model, je pro ni strašně těžké ztotožnit se se třináctiletým dítětem, které model obléká. To je špatný marketingový tah. Šaty za pět tisíc si přeci nekoupí patnáctiletá dívka, ale spíš už její maminka. Líbí se mi tedy ten model toho, že se nafotí žena, která má opravdové tvary, tvary jako běžná zákaznice. Tím spíš se pak šaty prodají. Záleží samozřejmě na zaměření módního domu, fast fashion zase lépe prodá mladé hubené děvče, tam to funguje. Já osobně se dívám na stránky a hledám modely na ženách mé postavy a věku, abych si lépe dokázala představit, jak na mě který kousek bude vypadat.

Jaká je vaše vysněná zakázka?

Jo, každý by měl mít své cíle. Potěšila by mě nabídka od nějakého francouzského návrhářského domu anebo třeba italského. To by pro mě byla zrovna i výzva v tom, že si vybírají spíš hodně drobné a malé ženy, takže bych byla asi první. (smích)

Související články

Další články