Na palestinském pobřeží poblíž hlavního města Gazy moře vyplavilo několik desítek mrtvých rejnoků. Přitom v těchto místech nebyl rejnok spatřen minimálně šest let. Záhada? Ano, ale ještě mnohem záhadnější je to, že většina rejnoků byla různě zmrzačená a krvácející.

Bob Rubin, přední odborník na tyto mořské živočichy, byl nálezem zaskočen. „Rejnoci často plují v tisícových hejnech. Ale ještě nikdy jsem neslyšel o tom, že by takto hromadně končili na pláži,“ přiznal. Zároveň přemýšlel o původu zranění těchto paryb. „Zranění, viditelná na jejich ploutvích, mohla být způsobena kontaktem s lodí, se skalisky nebo s jinými rejnoky,“ tipoval.

Proč se ale rejnoci ocitli na pláži? „Možná ztratili orientaci kvůli neznámým podvodním zvukům nebo elektrickým signálům. Ale dokud je důkladně neprozkoumáme, nebudeme nic vědět s jistotou,“ uvedl. Výzkum ale asi nebude zcela možný – pro místní rybáře se rejnočí hejno stalo darem z nebe, uhynulí rejnoci byli hned na pláži rozporcováni a odvezeni na tržiště do Gazy.

Rejnoci tohoto druhu mají až pět metrů na šířku a váží až 75 kilogramů. Na místním trhu se prodávali za cenu, která v přepočtu odpovídá přibližně 50 korunám za kilogram.