Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Platy úředníků vás dostanou do kolen: Kancléř Vratislav Mynář pobírá přes 1,5 milion korun ročně

Platy úředníků vás dostanou do kolen: Kancléř Vratislav Mynář pobírá přes 1,5 milion korun ročně
Zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia
platy
Hrad v pondělí 14. srpna oficiálně zveřejnil platy úředníků, a to kvůli soudnímu sporu s aktivistkou Kristýnou Bašnou. Zveřejněná tabulka rovněž informuje o platu hradního kancléře Vratislava Mynáře, který sám říká, že se svým enormně vysokým platem netají.

O zveřejnění tabulky s platy úředníků žádala občanská aktivistka Kristýna Bašná. Té musel Hrad z nařízení soudu vyhovět a zároveň přidal vyjádření kancléře Vratislava Mynáře (53). Ten v letech 2016 a 2017 bral přibližně 1,6 milionu korun čistého ročně.

„Náklady na právní služby spojené s nezbytným posouzením jejích žádostí, stejně tak jako práce soudů, jsou odhadovány na miliony korun, které jdou ve výsledku na vrub daňových poplatníků,” sdělil ke zveřejněné tabulce Mynář.

„Kancelář prezidenta republiky nehodlá dále zatěžovat soudní systém kasační stížností k Nejvyššímu správnímu soudu, nicméně mi jako vedoucímu Kanceláře prezidenta republiky není jasné, jak má zveřejnění platových poměrů jednotlivých vedoucích zaměstnanců přispět k diskusi o věcech veřejného zájmu, ani o jaký veřejný zájem by mělo jít,” uvedl Mynář s tím, že platové poměry vedoucích pracovníků KPR zveřejnil Hrad již dvakrát. "Nevšiml jsem si, že by to vedlo k jakékoli konstruktivní debatě," upozornil a dodal, že nemá co tajit.

Mynář rovněž uvedl, že jeho plat ani platy ostatních úředníků, státních zástupců či dokonce prezidenta České republiky (75) nedosahují ani zdaleka například platu ředitele České televize Petra Dvořáka. Ten podle všeho pobírá téměř dvojnásobek mzdy prezidenta.

Bašnou následně vyzval ke zveřejnění financování jejího projektu, včetně honoráře a nákladů spojených s její webovou stránkou. Tam zveřejňuje platy nevyšších tuzemských úředníků. Informace o platech vedoucích představitelů KPR požadovala už v únoru 2018. Tehdy jí ale Hrad nevyhověl, a tak vše dotáhla k soudu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy