Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Plán zní jasně: Do 8. listopadu chtějí Spolu a PirSTAN vládní koaliční dohodu

Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Politika

Koalice Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými chtějí jednat o vládě tak, aby mohly do 8. listopadu podepsat vládní koaliční smlouvu. Po dnešní schůzce obou opozičních uskupení, která se o víkendu po volbách dohodla na záměru sestavit společně vládu, to novinářům řekl předseda ODS Petr Fiala (57). O 8. listopadu hovoří strany také jako o dni, kdy by se mohla sejít poprvé nová Sněmovna.

Věnují se programovým otázkám

Koalice se na prvním jednání sešly dnes dopoledne, trvalo více než dvě hodiny. Předseda ODS a kandidát na premiéra Petr Fiala (57) poté novinářům řekl, že se představitelé stran zabývali dalším harmonogramem jednání.

"První, čemu se chceme věnovat, jsou programové otázky. Domluvili jsme se na vzniku šesti skupin, které se budou zabývat jednotlivými programovými oblastmi," uvedl. O struktuře vlády, personálních otázkách a obsazení vedení Sněmovny se budou koalice teprve bavit, doplnil.

Nejvyšší vedení pěti zastoupených stran se podle ČTK sejdou znovu příští týden v úterý odpoledne, jednotlivé programové týmy se budou scházet dříve. "Dnes do půlnoci dokončíme nominace těch lidí do jednotlivých pracovních skupin za naše politické strany a ty začnou pracovat okamžitě," řekl Fiala. Každá politická strana bude mít ve všech skupinách jednoho zástupce.

Strany zatím neupřesnily, jak jsou jednotlivé týmy tematicky vymezené. "Určitě nepřekvapí, že do určité míry stínují ministerstva, která existují, ale jsou sdruženy do šesti oblastí. Vytváříme programové prohlášení, které nebude zapomínat na žádnou oblast," řekla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová (37).

Domluvit se chtějí do 8. listopadu

Koalice chápou 8. listopad jako nejzazší termín, kdy musí být domluveny na všem. "Musí být shoda na programu, struktuře vlády i jejím personálním obsazení, abychom mohli smlouvu podepsat," konstatoval Fiala. Jednání zatím považuje za přátelská a férová, což ho naplňuje optimismem.

Fiala předpokládá, že ve vedení Sněmovny budou funkce rozděleny podle poměrného zastoupení. "Jsme připraveni to dodržet, ale předpokládá to, že všichni hráči na politické scéně dodržují pravidla hry, Ústavu a ústavní pořádek," řekl. Adamová v úterý řekla, že TOP 09 do vedení komory nikdy nebude volit extremisty, čímž měla na mysli hnutí SPD.

"Zatím ani nevíme, kolik bude mít vedení Sněmovny členů, to je otázka politických dohod, včetně stran v opozici. Dlouhodobě nejsem stoupencem toho, aby strany vyjadřující radikální názory byly ve vedení demokratického orgánu, ale je to věc další diskuse," řekl dnes Fiala.

Vítězná koalice Spolu a ve volbách třetí koalice Pirátů se STAN se v sobotu po volbách dohodly na úmyslu vytvořit společně většinovou vládu. V memorandu požádaly prezidenta Miloše Zemana (77), aby pověřil Fialu jednáním o sestavení kabinetu, a deklarovaly, že nebudou o budoucí vládě jednat s žádným jiným politickým subjektem.


Související články

Další články