Nejste si jisti, co si pod tímto pojmem představit? Jedná se o porod přirozenou cestou, kdy se novorozenci neodstřihne pupeční šňůra, ale naopak se dítě nechá napojeno na placentu, kterou matka vyloučí při porodu.

Placenta je nejdůležitějším zdrojem výživy a ochrany dítěte v prenatálním stadiu. Bohužel některé matky si myslí, že tak tím pádem musí být i po narození dítěte. Ponecháním pupeční šňůry a placenty chtějí docílit upevnění zdraví a imunity miminka. K samovolnému odloučení placenty od dítěte dojde mezi 3. až 9. dnem od narození.

Tato metoda samozřejmě pohoršuje většinu lékařů a odborníků. Ti naopak tvrdí, že neodstřihnutí pupeční šňůry hned při porodu může vést k vážným zdravotním potížím. Placenta je sice zdrojem živin, ale pouze v děloze, nikoliv když je vyvržena a začíná hnít. Nechat dítě napojené na hnijící, tlející tkáň je tak řekněme velmi nezodpovědné.

Porodník Hynek Heřman tvrdí, že tento postup může být vysoce rizikový. „Může nastat situace, kdy dochází k velmi pomalému odlučování lůžka a současně nedostatečné kontrakci dělohy. V tuto chvíli je matka velmi ohrožena silným krvácením, které si někdy vyžádá i akutní operační výkon v celkové narkóze. Další závažnou komplikací může být tzv. porucha placentace, kdy se placenta nemůže od dělohy uvolnit a zde je lékařský zákrok v různé intenzitě bezpodmínečně nutný.“ Uvedl také, že sám jako odborník tyto metody při porodech odmítá.

Příklad uvádí sama příroda, kde si většina samic volně žijících zvířat pupeční šňůru sama odkousne a mládě pak sama od placenty očistí. Pokud tohle rodičky nepřesvědčí, tak už asi nic. Bohužel příznivkyň této metody stále přibývá.