Trendy tagy Čauky lidi Survivor Česko 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Placenta odstraní deprese a dodá mateřské mléko. Trend mezi matkami může být ale nebezpečný

Placenta odstraní deprese a dodá mateřské mléko. Trend mezi matkami může být ale nebezpečný
Zdroj: Pixabay
+ Další 3 fotografie
mateřství
Konzumovat vlastní placentu po porodu je poslední dobou v módě. Dokazují to především celebrity, které se svým novým vitaminem chlubí na sociálních sítích. Věří totiž, že má účinky prospěšné pro tělo. Výživová poradkyně ale doporučuje dbát na to, jakým způsobem ji ženy snědí.

Lidská placenta vzniká v děloze ženy z jejích buněk a z buněk embrya. Jejím úkolem je přivést do plodu kyslík a důležité živiny. Díky placentě nemůže matka imunologicky plod poškodit. Právě kvůli nutričním hodnotám, které obsahuje, se počet žen pojídajících placentu rapidně zvýšil. Matky je tak uchovávají ihned po narození dítěte. Tento trend se rozšířil i mezi celebritami, jako je Kim Kardashian, Hilary Duff, Kourtney Kardashian a dalšími.

Zpracovává se různými styly

Nejčastější způsob, jak placentu konzumovat, je v kapslích. Z jedné placenty se vyrobí dokonce sto až dvě stě kapslí. Může být ale pozřena i vařená, pražená, zapouzdřená nebo syrová. Některé společnosti v České republice nabízejí zpracování placenty v řádech tisíců korun.

Konzumace je riskantní

Především syrový způsob ale výživová poradkyně Markéta Rozinková (30) nedoporučuje. „Je to nejrychleji se kazící potravina, jako například ryby. Tepelnou úpravu potřebuje,“ vysvětluje Rozinková. Může totiž přenést nebezpečné bakterie na matku, která je přes mateřské mléko předá dítěti. Dodává, že uvařením placenty se ale vypaří vitaminy, které se váží ke krvi. Některé ženy ji proto raději usuší, aby neztratily živiny. Rozinková doplňuje, že záleží na každé ženě, zda některá rizika podstoupí.

Užití placenty je rozšířené především u savců. Ve světě však neexistuje žádná kultura, která by konzumaci považovala za svou tradici. Někteří lidé dokonce využívají právě zvířecí placentu, protože nemají vlastní. Podle Rozinkové by se tomu ale lidé měli vyhýbat. „Může dojít například k intoxikaci těla nebo k bakteriální infekci,“ objasňuje.

Vše nemusí být pravda

Takzvaní placentofágové jsou přesvědčeni, že se jim konzumací zvýší zásoba mléka, sníží se riziko poporodní deprese a doplní životně důležité živiny. Dosud ale neexistují žádné vědecké studie o tom, že by měla právě placenta tyto blahodárné účinky.

Fotogalerie je pouze pro odvážné.

Související články

Další články