Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Pijete vodu z kohoutku? Pozor na to, lidem způsobuje rakovinu močového měchýře

Zdroj: profimedia.cz
Výzkum
Tým evropských vědců přišel s výzkumem, který odhaluje, že pití kohoutkové vody může být rizikové. Barcelonský institut globálního zdraví zkoumal bezpečnost pitné vody v celé Evropské unii. Zjistili, že kvůli škodlivým látkám, které voda obsahuje, onemocní ročně tisíce lidí závažnou rakovinou močového měchýře. Problém se týká i Česka.

Je všeobecně známo, že člověk by do sebe za den měl dostat kolem 2 litrů tekutin. Pokud ovšem pijete kohoutkovou vodu, můžete být ve vážném ohrožení. Potvrzuje to studie evropských vědců z Barcelonského institutu globálního zdraví, která vyšla v odborném časopise Environmental Health Perspectives.

Výzkum

Vědci zkoumali bezpečnost pitné vody v celé Evropské unii. Konkrétně se zaměřovali na to, kolik škodlivých látek THM voda obsahuje. Data sbírali více než deset let.

Co jsou látky THM

Při dezinfekci vody chlorem mohou vznikat jako vedlejší produkty tohoto způsobu dezinfekce tzv. trihalomethany (THM), ke kterým řadíme chloroform, bromoform, dibromchlormetan a bromdichlormetan. Tyto látky ve vyšších koncentracích mohou mít rakovinotvorné účinky nebo mohou způsobit genetická poškození.

Studie ukázala, že pití škodlivých látek THM může mít vážné následky. Až 6500 Evropanů ročně onemocní rakovinou močového měchýře právě kvůli pití kohoutkové vody.

Problém se týká i České republiky. V porovnání se zbytkem Evropy jsme ve skupině s vyšším procentem obsahu THM.

Související články

Další články