Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Tomáš z Brna

Nejnovější kauzy

Piráti z Karibiku brázdí oceány už 15 let: Jack Sparrow by se nikdy nezrodil bez atrakce v Disneylandu

Zdroj: Walt Disney Pictures
+ Dalších 31 fotografií
Dlouhých patnáct let uplynulo od prvního uvedení dnes věhlasných Pirátů z Karibiku do kin. V roce 2003 nikdo nevěřil, že by se z rodinné komedie mohla stát celá filmová série. Sázka na Johnnyho Deppa (54) a Orlanda Blooma (41) v hlavních rolích však vyšla na jedničku a v současné době se můžeme těšit už na šesté pokračování. Jen málo lidí tuší, že za celým spektakulárním dobrodružstvím na vlnách oceánu stojí atrakce v Disneylandu, vůbec poslední, kterou stihl schválit ještě samotný Walt Disney (†65). Jak tedy vůbec sága o kapitánu Jacku Sparrowovi a jeho přátelích vznikla?

Kapitána Jacka Sparrowa znají snad úplně všichni. V průběhu let se stal ikonickou rolí Johnnyho Deppa (54), který jako by se pro hraní zároveň sobeckého i dobrosrdečného piráta narodil. První díl Pirátů z Karibiku měl premiéru už před patnácti lety, přitom skoro nikdo netuší, jak vůbec slavná filmová série vznikla.

Bylo první vejce, nebo slepice? Podobná hádanka se dá vztáhnout i na Piráty z Karibiku, protože na rozdíl od valné většiny ostatních atrakcí v Disneylandu nepředcházel postavení "kolotoče" film. Ten byl natočen až o mnoho let později.

Poslední majstrštyk Walta Disneyho

Psal se březen 1967, když byla v kalifornském Disneylandu otevřena velkolepá atrakce Piráti z Karibiku. Byl to vůbec poslední prvek v proslulém zábavním parku, na kterém se osobně podílel ještě sám Walt Disney (†65). Zakladatel legendárního filmového studia se však slavnostního zahájení provozu pirátské atrakce nedočkal. Došlo k němu až tři měsíce po jeho smrti.

Atrakce v kalifornském Disneylandu, která vznikla už roku 1967.

O několik desítek let později však dalo hlavy dohromady několik skvělých filmových tvůrců. Chtěli oživit žánr pirátských filmů a jako předlohu si vzali právě atrakci z Disneylandu, kterou dnes už nenajdeme jen v Kalifornii, ale i v zábavních parcích na Floridě, v Paříži, Tokiu i v Šanghaji. Už začátkem devadesátých let začali scénáristé Ted Elliott a Terry Rossio psát první verzi Pirátů z Karibiku. Zanedlouho svůj nápad nabídli studiu Disney, měli před sebou ale ještě hodně dlouhou cestu.

Rozpočet filmu se závratně nafukoval, a tak chtěli šéfové studia projekt zarazit. Od tohoto rozhodnutí nakonec ustoupili, když jim filmaři ukázali první ovoce své práce. Piráti z Karibiku dostali stoprocentní zelenou a v roce 2003 se objevili v kinech.

Od jediného filmu k dalším pěti pokračováním

Sázka na Johnnyho Deppa (54) a Orlanda Blooma (41) v hlavních rolích vyšla dokonale. Spolu s okouzlující Keirou Knightley (33) to ani nemohlo dopadnout jinak. Z Pirátů z Karibiku se stal naprostý trhák.

Dokonce takový, že od roku 2003 vznikly ještě další čtyři filmy. K Prokletí Černé perly se tak přidaly filmy s podtituly Truhla mrtvého muže, Na konci světa, Na vlnách podivna a Salazarova pomsta. A fanoušci už netrpělivě vyhlížejí šesté pokračování, které by podle zákulisních spekulací mělo nést název Hněv moří. Zatím se však nezačalo točit, a tak nikdo netuší, kdy se snímek dostane do kin.

Pitáti z Karibiku jsou dnes fenoménem srovnatelným s Hvězdnými válkami či marvelovskými Avengers. Je až neuvěřitelné, čemu všemu dala vzniknout jediná atrakce v zábavním parku. A je jisté, že ještě nejsme u konce. Nebo u vodopádu, chcete-li.

Související články

Další články