Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Piráti podali na Babiše žalobu, chtějí, aby odtajnil investice za biliony korun

Zdroj: archiv
ŽALOBA
Piráti se pustili ostře do premiéra Andreje Babiše. A to rovnou žalobou. Důvod? Předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek podal žalobu na vládu s odůvodněním, aby zveřejnila Národní investiční plán. Občané České republiky podle něj mají právo na informaci, na jaké projekty biliony korun putují.

Sám Michálek ve středu informoval v tiskové zprávě o podání žaloby. Ta putovala k Městskému soudu v Praze. Žalobou se chce domoci "odtajnění" Národního investičního plánu, který operuje s třemi a půl biliony korun, před poslanci.

“Předseda poslanců Pirátské strany Jakub Michálek podal žalobu, kterou se domáhá, aby premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil Národní investiční plán. Michálek ke správní žalobě přistoupil poté, co neuspěl se žádostí podle jednacího řádu Sněmovny ani s následným odvoláním. Zveřejnění dokumentu podle něj nebrání zákonné důvody, lidé a obce naopak mají právo vědět, které projekty dokument obsahuje. Babiš rámcově představil plán loni s tím, že zahrnuje přes 17 000 projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů. Babiš zveřejnění odmítl, podle něho jde o interní materiál. Piráti už v dubnu Babišovi pohrozili, že o vydání dokumentu budou usilovat žalobou, pokud neuspějí s předchozími postupy," uvedl pro eXtra.cz vyjádření za Piráty předseda strany Ivan Bartoš.

Michálek k věci uvedl, že by tyto informace měly být naprosto veřejné. "Jsem přesvědčen, že ty stovky starostů, kterým nasliboval hory doly, a občané, které zastupují, mají právo vědět, zda se jejich projekty do investičního plánu státu dostaly," dodal k věci s tím, že pro nezveřejnění informací neexistuje žádný zákonný důvod.

Související články

Další články