Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Pirát Filip Vítek o expedici na osmitisícovku: Hrozilo leccos, přiznává pro eXtra.cz

Zdroj: Se svolením Filipa Vítka
+ Dalších 7 fotografií
Rozhovor

Jestli někdo boří mýtus, že politik vede nudný život plný dlouhých jednání, je to Filip Vítek (41). Brněnský rodák, který je členem Pirátů, nedávno podnikl náročný výstup na osmitisícový vrchol Gasherbrum. Nakonec se ale musel otočit 155 metrů pod vysněným cílem. "Vedoucí expedice mi řekl, že je reálná šance, že se mi něco stane. Byla to má nejnáročnější výprava, které jsem se kdy účastnil," říká v rozhovoru pro eXtra.cz kandidát do Sněmovny v Jihomoravském kraji.Při výstupu na Gasherbrum jste se otočil 155 metrů pod vrcholem. Proč jste se tak rozhodl?

Neotočil jsem se úplně dobrovolně, k otočení mě vyzval Martin Ksandr, kamarád a vedoucí expedice, kterého jsem potkal, když sestupoval z vrcholu. Asi půl hodiny jsme diskutovali a pak jsem se otočil. Řekl mi, že je reálná šance, že se mi něco stane. Důvodem bylo zhoršené počasí, moje vyčerpání, které jsem si úplně nepřipouštěl, a z něj plynoucí riskantní sestup. Navíc mám respekt k tomu, co řekl Martin, a nechtěl jsem případnými mými komplikacemi ohrozit zbytek skupiny. Tady má každý síly tak akorát pro sebe a případné čekání na někoho či dokonce záchranné operace jsou velmi riskantní. Nemluvě o tom, že jsem se nakonec opravdu obával, že by se mi mohlo něco stát, a doma na mě čekala rodina.

Šlo o vaši nejnáročnější expedici?

Ano, jednoznačně. S nadsázkou říkám, že náročnosti odpovídala i naše úspěšnost. Z desetičlenné výpravy vystoupili na vrchol tři z nás. Byl jsem sice již na čínském vrcholu Muztagh Ata ve výšce 7546 metrů nad mořem nebo jsem ve velkých mrazech přecházel mongolské jezero dlouhé 150 kilometrů, ale tentokrát to bylo o třídu jinde.

Jak se k výpravám staví vaše žena? Nemá strach?

Obavy určitě má, ale máme dvě děti, takže jí na strach nezbývá tolik času. Mám velké štěstí, že je tolerantní a ví, že potřebuji jednou za čas vypnout a odjet. Platí to samozřejmě i naopak, kdy se jí snažím nechat prostor a vyjet někam s dětmi, aby měla čas i ona na sebe. V tomhle se určitě snažím hrát fér.

Co máte dalšího v plánu?

Na podzim se pojedeme do Maroka učit surfovat na akci "Tátové s dětmi". Jde o jeden z formátů výprav, které jako vedoucí organizuji po Česku i v zahraničí. Už teď vím, že dětem to půjde určitě lépe než nám čtyřicátníkům. A co se týče hor, asi mi to nedá a někam ještě vyrazím. I doma jsem to už měl odvahu nakousnout.

Politika a náročné zahraniční expedice jsou dvě odlišné věci. Co vás přimělo pro vstup do strany?

Do politiky mě paradoxně přivedl Andrej Babiš a jeho nepochopitelný přístup ke správě státu. Vždy jsem se snažil ozvat, když se mi něco zdálo nefér, a nebál jsem se pustit energii tam, kde jsem to považoval za užitečné. A dotace na toustovací linku za sto milionů v jeho pekárně už byla poslední kapka. Tak jsem si řekl, že tohle prostě musím pomoci zastavit. Nic složitějšího v tom nebylo.

Proč právě Piráti?

Pirátská otevřenost a férovost - to jsou pro mě silné hodnoty. Navíc v kombinaci s odvahou jít do změn, které tato země potřebuje jako sůl! To nevidím u žádné jiné strany. V minulosti jsem uvažoval i o jiných variantách, ale nakonec se ukázalo, že Piráti jsou moje krevní skupina.

Co je podle vás potřeba v Česku změnit nejvíce?

Za prvé - většina lidí nevěří státu. A já se jim vůbec nedivím. To je pro mě alfa a omega. Kde není důvěra, tam není základní mezilidská solidarita. Otevřenost, digitalizace a transparentnost jsou pro mě klíčové nástroje pro to, abychom my občané tomuto státu začali trochu víc věřit a aby on nás začal respektovat.

Za druhé - chybí mi od státu úcta k přírodě. Přitom právě šrámy na krajině se hojí nejdéle a natrvalo ovlivňují náš vztah k půdě i sobě samým.

A za třetí - byl bych vděčný, kdybychom si jako národ více věřili. Nesmíme být přezíraví ani ješitní. Ale musíme věřit ve své schopnosti a respektovat se, ať už volíme kohokoli. Je třeba hledat společná pozitivní témata a ne poukazovat jen na rozdíly.

Podle předvolebních průzkumů ze začátku léta měli Piráti a STAN dobře nakročeno pro triumf nad ANO. Teď se ale situace výrazně změnila. Čím si to vysvětlujete?

Pro výstup na osmitisícovku potřebujete strategii, přípravu, odvahu a trpělivost. Pro vítězství ve volbách je to stejné. Jak naši koalici pozoruji, nezanedbáváme nic z toho. Kampaň jede s plnou energií, stovky dobrovolníků vyrážejí každý den do měst a obcí. Tohle je podle mě dobrý recept na vítězství. A já v něj věřím. Zvítězíme.


Související články

Další články