Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy MS v hokeji 2019 Ewa Farna Horoskop Pražské peklo očima vozíčkáře

Nejnovější kauzy

Pijte kávu: Dva šálky denně výrazně sníží riziko cirhózy jater

Že je káva v přiměřeném množství zdravá, už se ví. Novinkou je
zjištění, že působí preventivně proti cirhóze jater.
Alespoň dvakrát denně si dopřejte kávu a budete mít jistotu, že vás cirhóza jater mine. Riziko dokáže snížit o 44 %. Čím víc kávy si za den dáte, tím nižší pravděpodobnost, že se s tímto onemocněním setkáte.

Vědci ze Southamptonské univerzity si vzali kávu do parády a milovníci tohoto výborného nápoje jistě zajásají. Zjistili totiž, že čím víc kávy vypijete, tím menší je šance, že dostanete cirhózu jater. Pod pečlivým dohledem měli vědci v rámci výzkumu na 430 000 lidí.

Stačí vám za den jedno kafe? Riziko cirhózy se sníží o 22 %. Rádi si dopřejete i dva šálky? Šance onemocnění cirhózou klesne o 43 %, tři šálky 57 % a u čtyř vás cirhóza mine obloukem, a to na 65 %. Více než milion lidí ročně podlehne cirhóze. A i když zatím není zcela jasné, jak to, že káva zabrání této nemoci, rozhodně si ji s radostí dopřejte.

„Káva je plná různých chemických sloučenin, a která z nich působí dobře na játra, ještě zjišťujeme,“ dodal autor výzkumu doktor Oliver Kennedy. Určitě ale kvůli tomuto novému zjištění nezačínejte pít kávu po litrech. Nic se nemá přehánět a tohle by se vám nemuselo vyplatit.

Káva pětkrát denně už je ale až příliš a tuk z ní se ukládá především v oblasti břicha. Přemíra kávy může také způsobit cukrovku nebo problémy se srdcem.

Nezapomeňte si proto kávu vařit opravdu přiměřeně a potěšte své smysly maximálně čtyřmi šálky za den.

Mohlo by vás zajímat

Další články