Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

PewDiePie po 10 letech skončil na YouTube: Psycholožka vysvětlila, proč se Felix složil

Zdroj: Instagram
+ Dalších 12 fotografií
youtuber
PewDiePie (30), vlastním jménem Felix Arvid Ulf Kjellberg, si už druhým měsícem dává pauzu od YouTube. Nejodebíranější osoba platformy svým fanouškům otevřeně řekla, že za pauzou stojí únava, psycholožka však tvrdí, že je za ní mnohem víc. Po 10 letech natáčení videí už mohlo jít i o youtuberovu psychiku.

PewDiePie si během let natáčení a každodenního vydávání videí vytvořil velkou základnu fanoušků. Ačkoliv ho jeho práce bavila, přiznal, že byla také velmi unavující a že především v posledních měsících se cítil vyčerpaný. Uspokojovat svou tvorbou totiž musel více než 100 milionů odběratelů.

Není žádným tajemstvím, že youtubeři jsou pod tlakem. I známé youtuberky Lilly Singh a Elle Mills otevřeně promluvily o tom, že by si velmi rády daly pauzu, ale na platformě, na které od svého favorita lidé očekávají pravidelné vydávání videí přesně podle režimu, na který jsou zvyklí.

Na psychice youtuberů se negativně podepisuje nejen myšlenka, že je jejich povinností každý den natáčet a vydávat videa, ale i provokace ze strany takzvaných trollů a osob, které je nenávidí a na internetu záměrně špiní a ponižují.

Pohled psycholožky

Klinická psycholožka Janina Scarlet vysvětlila, proč je pro PewDiePie pauza po deseti letech nutná. „Povinnost pravidelně natáčet videa a vydávat je podle časového harmonogramu by byla vyčerpávající pro každého. Čelit nenávistným komentářům také nelze do nekonečna,“ uvedla pro britský deník Metro. „Stejně jako kdokoliv jiný i youtubeři mohou vyhořet. Syndrom vyhoření je oficiální lékařská diagnóza, které může vést k panickým atakám, nespavosti, depresím a dokonce i k myšlenkám na sebevraždu,“ dodala Scarlet.

„Youtubeři jako PewDiePie mohou během pauzy vidět změnu v psychice, po fyzických stránkách a až budou dostatečně odpočatí, mohou se na YouTube vrátit s plnou chutí vytvářet další zajímavý obsah. To, že si vzal pauzu, je navíc i skrytý vzkaz pro fanoušky. Ti si mohou uvědomit, že stejně jako jejich oblíbený youtuber i oni si mohou vzít pauzu a více se o sebe starat,“ doplnila Janina Scarlet s tím, že PewDiePie zkrátka jen potřebuje čas pro sebe a není třeba mu to jakkoliv zazlívat.

Související články

Další články