Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Petr Vacek z Ulice, který má čtyři děti: V online výuce vidím jednu ohromnou výhodu

Petr Vacek a Jiří Lábus ve Studiu Ypsilon v představení Pánská šatna
Zdroj: Se souhlasem Petra Vacka
rozhovor
Herec Petr Vacek (56) promluvil o svém soukromí. Sedí doma s rodinou a těší se na to, až se otevřou divadla. Kromě natáčení Ulice se čerstvě věnuje divadelní režii a vlastnímu psaní divadelních her. Momentálně sedí doma, ale rozhodně se nenudí.

Jak moc vás zasáhla pandemie pracovně?

Vlastně hodně. Já sice hraju v seriálu Ulice, ale naše linka s Yvettou Blanarovičovou skončila a momentálně jsem spíše ve vedlejší roli, takže natáčím zhruba tři dny v měsíci, což je docela málo. Samozřejmě jsem rád, že jsme s Martinem Dejdarem v minulém roce dodělali osm nových premiérových dílů pořadu Tajemství těla pro Českou televizi, ale moje hlavní činnost je hraní v divadle, nově režíruji divadelní hry a to teď pochopitelně nejde. Asi bych si měl ve svém věku najít nějakého agenta.

Když mluvíte o režii, můžete to nějak specifikovat?

V Divadle Na Jezerce jsem zrežíroval a také napsal úpravu známého Saturnina a po slušném úspěchu jsem dostal od Honzy Hrušínského za úkol napsat hru o Karlovi Čapkovi. Ta hra se jmenuje Ze života Čapka s Danem Švábem v hlavní roli a je vlastně nazkoušená, připravená, jen ji nemůžeme hrát. Teď koncem února budeme zkoušet a oprašovat a budeme čekat a věřit, že si to brzy zahrajeme.

Máte čtyři děti, dvě už dospělé, ale dvě školou povinné, jak zvládáte online výuku?

Právě že dobře. Myslím si, že tahle situace, že si děti musí zvykat na nový systém a jsou v podstatě nuceny pracovat jinak, než jsou zvyklé, je dobrá v tom, že se naučí větší samostatnosti. Jistě, chybí jim pohyb a sociální kontakt, nicméně hledám to dobré v tom špatném. Našemu Eliášovi evidentně vyhovuje to, že má čas a klid si tu práci rozvrhnout, vyhledat informace po svém atd. Situace ve školách není v žádném případě ideální, ale k něčemu to snad bude, něco se změní a školy se v tomto směru posunou. Eliášův třídní učitel tvrdí, že se snaží situace využít tak, aby dětem došlo, že za ně jejich práci nikdo jiný neudělá a já s tím souhlasím.

Která role v kariéře je vašemu srdci nejbližší?

Z filmových či televizních rolí mám rád roli Milouše ve filmu Saturnin Až začneme hrát divadlo, tak se určitě přijďte podívat do Ypsilonky na Hlavu Medúzy, kde mám velkou roli, pak mě strašně baví role Vaška v Prodané nevěstě, to je legendární představení, které se v Ypsilonce hraje už 25 let a pak mám krásnou hlavní roli v Divadle Na Jezerce, kde hraji muže, který se převléká za ženu, z čehož vyplývají velmi komické situace. Hra se jmenuje Charleyova teta. Samozřejmě úžasná improvizace se děje v představení Pánská šatna, kde jsem s Dejdarem a Lábusem, to je neuvěřitelná legrace.

Vaše manželka Jiřina Vacková je taky herečka, nelezete si doma na nervy?

Zvládáme to dobře, jsme sice smutní, že se nemůže do divadla, ale žádná ponorka se nekoná. Oba si připravujeme svoje věci a staráme se o naše děti, takže se určitě nenudíme. Jiřinka se před koronou slušně pracovně rozjela, v Ypsilonce má momentálně jednu z největších rolí v nové hře Překrásný nadhasič a s kamarádkou Dorkou Bořkovou začaly hodně jezdit se svým loutkovým představením. Do toho už docela dlouhou dobu učí na DAMU loutkovou animaci. Je škoda, že se to zastavilo na tak dlouho.

Co tedy teď děláte?

Tři dny v měsíci natáčím Ulici, píšu si texty a připravuji podklady na další autorské představení, starám se o děti, nudím se, čtu si a taky momentálně pomáhám jedné neziskové organizaci, která se jmenuje Letní dům. Zabývají se pomocí dětem z dětských domovů, kterým poskytují psychologické služby a také řeší pěstounskou péči. Nechci zabíhat do detailů, pokud by to někoho zajímalo, může si to najít na internetu, ale jsem rád, že dělám něco hezkého a smysluplného.

Související články

Další články