Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině Prezidentské volby 2023 Výměna manželek 2023

Petr Pavel pro eXtra.cz: Útok ve Vrběticích je vojenské napadení, ti lidé mají povolení zabíjet

Na bezpečnostní riziko upozornil Petr Pavel.
Zdroj: Profimedia.cz
Komentář

Události kolem nových informací o výbuchu muničního skladu ve Vrběticích nenechávají chladným ani generála Petra Pavla (59). Bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO poskytl pro eXtra.cz komentář k současné situaci.

Premiér Andrej Babiš v sobotu oznámil že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření, že do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské tajné služby GRU.

Z Česka je kvůli případu vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) také oznámila, že pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v Praze, Moravskoslezském a Zlínském kraji ve stejné době, kdy vybuchla munice ve Vrběticích. Podle fotografií i jmen z pasů šlo o stejné dva muže, kteří jsou podezřelí z otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v britském Salisbury z roku 2018. Média tyto muže již dříve identifikovala jako agenty vojenské tajné služby GRU Alexandra Miškina a Anatolije Čepigu. Podle Ruska jde o civilisty. Rusko podíl na otrávení Skripala a výbuchu ve Vrběticích odmítá.

Tyto zprávy vzbudily obrovský poprask a vyjadřuje se k nim řada osobností. Jednou z nich je také generál Petr Pavel, bývalý náčelník generálního štábu Armády ČR a bývalý předseda vojenského výboru NATO, který poskytl pro eXtra.cz komentář:

Generál Pavel: Je to agrese, musíme chránit naši bezpečnost

To, že byl útok ve Vrběticích proveden příslušníky speciální jednotky zpravodajské služby, je v podstatě vojenské napadení. Musíme se proti tomu razantně postavit a chránit naši bezpečnost.

Ne, že by mě ta zpráva nepřekvapila, ale není to pro mě šok. Rusko sleduji dlouhou dobu a vidím, jak se tam situace vyvíjí. Beru to jako kontinuitu. Rusko se takhle v poslední dekádě chová. Mělo by to sloužit jako vystřízlivění pro řadu našich politiků, kteří si stále ještě mysleli, že tomu tak není.

Akce vedena příslušníky speciální jednotky vojenského zpravodajství proti civilnímu zařízení suverénního státu je aktem otevřené agrese a nebojím se říct státního terorismu. Proti tomu se musíme velmi razantně postavit a chránit naši bezpečnost.

Rozkolísání a nedůvěra

Jsem přesvědčen, že jedním z cílů je znejistit a znevěrohodnit všechno, co se děje kolem nás. Zároveň rozkolísat zemi, ve které má Rusko bezpečnostní zájem. Pak se zde snadno rozsévají dezinformace a emoce, a z těch se potom velmi snadno získává vliv.

Je naprosto jasné, že sklad ve Vrběticích nebyl žádným vojenským zařízením státu, který by byl v konfliktu s Ruskem. Bylo to civilní zařízení. Proti takovému dvě suverénní země nepoužijí takovou aktivitu. To je z kategorie špatných filmů nebo z kategorie zemí, které jsou spolu v konfliktu.

Jednotka GRU 29155 o níž se zmínil v souvislosti s Vrběticemi předseda vlády Babiš, je speciální oddíl, jehož příslušníci mají – řečeno filmovou terminologií – povolení zabíjet. Není to fikce, je to bohužel realita. V mezinárodních vztazích v civilizovaných zemích, zvlášť mezi zeměmi, které spolu nejsou ve válečném stavu, a naopak na oficiální úrovni deklarují vůli spolupracovat, je něco takového naprosto nemyslitelné.

Společně doma i v zahraničí

Jsem přesvědčen, že i v NATO to bude silné téma s jasnou odezvou. I tady se ukazuje, jak je dobré být dobrým spojencem. Nikdy nevíme, kdy budeme solidaritu a podporu potřebovat.

Je zřejmé, že konkrétní a detailní důkazy o zpravodajských zjištěních se z objektivních důvodů nedozvíme. Je to věcí důvěry v instituce a jejich představitele. A pokud si mám vybrat mezi důvěrou v plukovníka ve výslužbě Putina a ve (stále ještě) plukovníka Koudelku, mám jasno.

Měli bychom se také podívat na všechny zvažované projekty, které s Ruskem máme, a zvážit bezpečnostní dimenzi. Tohle je rozhodně naprosto nepřátelský akt, který nemůžeme ignorovat.


Jiří Strach o zákulisí natáčení Docenta: S Trojanem jsme si to užili, Ramba byla drsná i mimo plac, odhalil

Související články

Další články

Nejnovější kauzy