Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Na bezpečnostní riziko upozornil Petr Pavel.
Zdroj: Profimedia.cz
volby 2021

Generál Petr Pavel v současné předvolební kampani mnoho konstruktivních návrhů nevidí. Místo nich je podle svých slov svědkem detailního popisu problémů a chyb soupeřů. V kampani dle něj málo zaznělo téma posilování vnitřní odolnosti státu a společnosti proti ohrožením a krizím všeho druhu.

Jaké jsou vaše dojmy ze současné divoké předvolební kampaně?

Volební kampaně bývají tvrdé a vyhrocené. Je to často nelítostný politický boj. Na tu letošní kampaň se už ale skoro nedá koukat. Jako bychom už tak nebyli dost rozhádaní a jako by nebylo dost problémů, které nás pálí všechny a na jejichž řešení bychom se měli shodnout. Politici přece dobře vědí, že po kampani a po rozdělení parlamentních a ministerských křesel řešení skutečných problémů nikam neutečou a že v zemi rozdělené spálenými mosty, plné nevraživosti a nepřátelství, to vše půjde mnohem hůř.

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

Artikulují politici v kampani důležité problémy současnosti?

Více než přesného pojmenování aktuálních problémů a realistických návrhů na jejich řešení jsem zaznamenal detailní popis problémů a chyb soupeřů. Rozumím tomu, že je nezbytné poukázat na chyby, ale hned by měl následovat konstruktivní pohled do budoucna opřený o odborné analýzy, ne emoce. Ze vzteku nebo strachu nic rozumného nevzejde. Politici si musí uvědomit, že účel nesvětí prostředky. To, že chtějí vyhrát, mnozí s dobrým úmyslem, je přirozené. To však neznamená, že si v kampani mohou dovolit všechno. I v životě platí, že rány, které si způsobíme v hádce, se jen velmi těžko hojí. A se společností to po volbách bude stejné.

Jsou představitelé politických stran připraveni na výzvy, které nás čekají z hlediska bezpečnosti a zahraniční politiky?

Upřímně řečeno, v dosavadních předvolebních debatách jsem mnoho objektivního a věcného hodnocení budoucích regionálních a globálních výzev neslyšel. Na jednu stranu je přirozené, že se strany věnují více domácím tématům, která mají bezprostřední dopad na životy lidí, než těm bezpečnostním a zahraničním. Na druhou stranu je zarážející, jak málo v kampani zaznělo téma posilování vnitřní odolnosti státu a společnosti proti ohrožením a krizím všeho druhu. Ta poslední nás dosud stála obrovské oběti a škody, a přesto jsme se z ní nepoučili. V posledním roce jsem proto spolu s experty připravil návrh na zlepšení systému ochrany proti krizím, aby se do toho nová vláda mohla pustit. A budu na politiky dále naléhat, aby na to v programovém prohlášení příští vlády nezapomněli. Na vlastní bezpečnost a obranu našich zájmů nesmíme nikdy rezignovat.

Očekáváte po volbách v tomto příznivý nebo spíše negativní vývoj?

To máme v rukou především my občané. Pokud nepůjdeme volit, nemá smysl si později stěžovat. A budoucí vývoj bude hodně záviset i na tom, jak odpovědně budeme volit. Nejen podle toho, co nechceme, ale především podle toho, jak chceme, aby naše životy a země vypadaly. A zamyslet se nad tím, která strana a konkrétní politik nabízí kromě povrchních hesel také realizovatelné kroky k naplnění našich představ. Já půjdu volit ne proto, aby někdo konkrétní nevyhrál, ale hlavně proto, abychom neprohráli my všichni.

Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy