Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Petr Pavel o tornádu na Moravě: Připomnělo mi to výjevy z války v Jugoslávii, říká generál

Petr Pavel o tornádu na Moravě: Připomnělo mi to výjevy z války v Jugoslávii, říká generál
Zdroj: Profimedia
Tornádo

Tornádo na Moravě šokovalo celé Česko včetně generála Petra Pavla, který se obává, že extrémních jevů bude přibývat. Můžou za to klimatické změny. "Byť to nemusí být zrovna tornádo, může se jednat například o hurikány nebo povodně," říká pro eXtra.cz voják ve výslužbě.

Co vám blesklo hlavou, když jste viděl spoušť na Moravě?

Připomnělo mi to výjevy z války v Jugoslávii. Zničené domy vypadaly jako po bombardování. Byly to skutečně nepříjemné záběry.

Zapojil jste se do pomoci?

Bezprostředně poté, co k tragédii došlo, jsem zjišťoval, jak mohu přispět. Dozvěděl jsem se, že chybí plachty na přikrytí domů s poškozenými střechami, takže jsme je okamžitě začali zajišťovat.

Co říkáte na nasazení armády?

Nasazení armády je v těchto situacích naprosto na místě. Jednak vojáci pomohou fyzicky v zasažené oblasti, ale také se podílí na koordinaci záchranných složek. V takovýchto momentech je armáda nepostradatelná, podobně jako v případě velkých povodní.

Jsou lidé u nás dostatečně připraveni na podobné situace?

Bohužel si myslím, že informovanost není dostatečná. Je pravda, že tornádo na Moravě bylo naprostou výjimkou, kterou nečekal snad nikdo, rozhodně ne v takovém rozsahu. Jak ale napovídá řada příkladů z uplynulých let, bude připravenost potřeba.

Na co konkrétně by měli být lidé připraveni?

V důsledku změny klimatu je velice pravděpodobné, že bude v budoucích letech přibývat extrémních jevů. Byť to nemusí být zrovna tornádo, může se jednat například o hurikány nebo povodně. S iniciativou Spolu silnější jsme zjistili, že by měly být obce, města i stát lépe připravené na podobné situace, proto jsou potřeba školení. Už jenom například na kybernetické útoky, které podobné pohromy v nedávných letech provázely.


Otevřený rozhovor s Anetou Vignerovou o návratu ke Kolečkovi: Je to na dobré cestě, třetí šanci ale nedostane, tvrdí

Související články

Další články

Nejnovější kauzy