Trendy tagy válka na Ukrajině Agáta Hanychová Eliška a Damián Love Island 2023

Petr Pavel jednal s Babišem: Je třeba odborně vyhodnotit, jak vláda přistoupila k druhé vlně, říká

Petr Pavel jednal s Babišem: Je třeba odborně vyhodnotit, jak vláda přistoupila k druhé vlně, říká
Zdroj: Archiv Petra Pavla
Revize
Řadě lidí se nelíbí, jak vláda přistoupila ke druhé vlně koronaviru. Vláda totiž podle odborníků podcenila přípravy a Česko si tak prošlo těžkým podzimem. S premiérem Andrejem Babišem o tom nyní mluvil i generál Petr Pavel. Ten se hodlá zapojit do revize, jak stát obstál během druhé vlny epidemie.

Česko podle generála Petra Pavla potřebuje odborné vyhodnocení toho, jak se stát připravil a reagoval na druhou vlnu epidemie koronaviru. Pavel o tom dnes ráno mluvil s premiérem Andrejem Babišem (66). Tomu generál nabídl své zapojení do revize a koordinace odborníků tak, aby se Česko rychle poučilo a bylo lépe připravené na další vlny epidemie a krize v budoucnu.

„Jde mi o nepolitickou revizi, jak fungovalo krizové řízení, jak komunikovaly instituce a úřady, jak se dařilo komunikovat s byznysem, jak to fungovalo ve zdravotnictví, školství nebo jak stát systematicky zapojoval dobrovolníky,“ uvedl generál Pavel.

Následovat bude jednání s Blatným

Podle domluvy s premiérem bude následovat schůzka generála Pavla s ministrem zdravotnictví Blatným. Toho premiér již dříve požádal o revizi kroků, kterými stát na krizi reagoval. Podle generála Pavla by následně mohl vzniknout odborný tým, který provede vyhodnocení napříč resorty a urychleně připraví doporučení vládě pro lepší zvládání krizí.

Generál Pavel také představil premiérovi návrh na vznik integrovaného bezpečnostního systému. Ten je jedním z hlavních doporučení jeho expertní skupiny, s níž objel v létě Česko při vyhodnocování zkušeností z první vlny epidemie.

Vláda druhou vlnu podcenila

První vlnu koronaviru překonalo Česko i díky včasným zákrokům vlády nejlépe v Evropě. S tou druhou už to ale bylo o poznání horší. Řada odborníků navrhovala zavést koronavirová opatření už od září, vláda v čele s Babišem to ale ignorovala. To se ale České republice krutě vymstilo, jelikož kvůli podcenění druhé vlny zemřelo s covidem už 7,5 tisíce lidí. Opozice i část veřejnosti tak žádá, aby se vláda ze své nečinnosti zodpovídala.

Ivan Mládek: Zdraví jde stranou. Budu koncertovat, dokud nechcípnu, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy