Trendy
válka na Ukrajině EURO 2024 Karel Gott Shannen Doherty

Petr Kellner a jeho pečlivě střežený osobní život: 11 faktů o nenápadném miliardáři

Petr Kellner.
Zdroj: Se souhlasem PPF
Předchozí Další
+ Dalších 5 fotografií
V sobotu zahynul nejbohatší Čech Petr Kellner (†56). Miliardáře obklopovala řada záhad a tajemství. Na veřejnosti se téměř neukazoval a své soukromí úzkostlivě tajil. Co vůbec víme o člověku, který patřil mezi 100 nejbohatších lidí světa, a o tom, jak přišel ke svému rekordnímu bohatství?

Petr Kellner nebral své soukromí na lehkou váhu. Veřejnost tedy toho o něm neví mnoho, ale něco přece jen ano. Zde je deset zajímavostí kolem osobnosti tragicky zesnulého miliardáře.

Z České Lípy až na vrchol

Petr Kellner se narodil 20. 5.1964 v České Lípě, nicméně brzy se přestěhoval a vyrůstal v Liberci. Už v mládí projevoval zájem o ekonomiku a peníze obecně a věřil, že díky svým schopnostem zbohatne. Po vystudování střední ekonomické školy v Liberci a následně Vysoké školy ekonomické v Praze mu k tomu pád komunistického režimu a otevření trhu daly jedinečnou příležitost, kterou neváhal úspěšně využít.

Začátky u filmu

Petr Kellner si jako miliardář dával pozor, aby se příliš nepohyboval před objektivy fotoaparátů a kamer. Nicméně počátkem devadesátých let mu tento svět byl očividně mnohem bližší a sám pracoval na Barrandově jako asistent filmové produkce. Dokonce se mihnul i před kamerou a můžeme ho vidět v krátkém záběru ve filmu Ireny Pavláskové (61) Čas sluhů Ten je zároveň jedním z mála videozáznamů Kellnera vůbec.

Privatizační zázraky s teplickými miliony

Předchůdce skupiny PPF, která je zdrojem Kellnerova bohatství, založil Kellner spolu s Milanem Maděryčem a Milanem Vinklerem v roce 1991. Finance na činnost ve výši 40 milionů jim dodal státní podnik Sklo Union Teplice, jehož manažeři se tím dostali do vedení PPF. Kolotoč zázračných zisků během privatizace tak mohl začít. Pomoci k úspěchu mělo i to, že členové vedení PPF měli mít neoficiální přístup k informacím z ministerstva financí. To se ale nikdy nepodařilo potvrdit.

Jak z České pojišťovny udělat italskou

Historickým úspěchem, který odstartoval Kellnerovu dráhu miliardáře, byla privatizace České pojišťovny. Ta byla nejprve do správy svěřena právě Kellnerově společnosti PPF, která následně dohodla její částečný prodej italskému pojišťovacímu gigantu Assicurazioni Generali. Kellner se stal členem představenstva a správní rady pojišťovny, nově jako součásti společného Generali PPF Holdingu. Se 2 % akcií byl Petr Kellner jedním z největších samostatných akcionářů. Z vedení pojišťovny ale již odešel a podíl výhodně prodal.

Muž mnoha domovů

Jako správný miliardář si Kellner pochopitelně nevystačil jen s jedním domem. Nemovitostí vlastnil hned několik, některé měl k osobnímu užívání, jiné pronajímal. Vlastnil například rozsáhlý luxusní vilový komplex v Podkozí na Berounsku, dále vilu na pražské Hanspaulce nebo vilu od architekta Josefa Pleskota (68) ve Vraném nad Vltavou. Kromě toho mu "říkaly pane" rekreační objekt v Jizerských horách, byt ve Vokovicích, horský srub v Alpách a vily v Katalánsku a na Barbadosu. Vzhledem k tomu, jak si miliardář bedlivě střežil své soukromí, nepřekvapí, že komplex v Podkozí na Berounsku nechal Zdeněk Kellner zmizet z portálu Mapy.cz. Lidé, kteří použijí funkci Panorama k virtuální procházce, před sebou v Podkozí spatří jen clonu.

Mecenáš kultury

Již po staletí platí, že ti nejbohatší se stávali štědrými sponzory umění a mnoho slavných uměleckých děl by bez jejich přispění ani nikdy nevzniklo. Výjimkou nebyl ani Petr Kellner, který sám jako milovník umění sbíral fotografie Františka Drtikola a Josefa Sudka a vlastnil jednu z největších soukromých sbírek jejich originálů. Zároveň sponzoroval legendární Divadlo Járy Cimrmana a tradiční Letní shakespearovské slavnosti

Patron vzdělávání

Kellner se netajil tím, že jako dítě z chudé rodiny by bez vzdělání nedosáhl svých úspěchů. Talentovaným dětem ve stejné situaci proto pomáhal získat kvalitní vzdělání, aby mohly naplno rozvinout svůj potenciál. S manželkou Renátou (53) spravovali nadaci, která měla pod sebou například prestižní soukromé internátní gymnázium v Babicích u Prahy. Plná výše školného až 470 tisíc byla pak studentům z chudších vrstev hrazena formou stipendií. Nadace manželů Kellnerových své odchovance následně podporovala i ve studiu na zahraničních univerzitách.

Tajemná rodina a talentovaná dcera

O rodině Petra Kellnera se toho ví ještě méně než o něm samotném. Byl dvakrát ženatý, jeho druhá žena se jmenuje Renáta. Zároveň Kellner měl čtyři děti. Dcera Anna (24) na sebe upozornila, když jako talentovaná jezdkyně na koni zvítězila na mistrovství České republiky v parkuru, kde jí gratuloval i viditelně hrdý otec. Oba tak porušili Kellnerovo nepsané pravidlo nemít jiné než oficiální fotografie. Zanechal po sobě také syna Petra, s nímž sdílel vášeň pro sport, zejména pro snowboarding. Společně si prý troufli i na U-rampu.

Nadšený sportovec

Petr Kellner měl také vášnivý vztah pro sport. V Karibiku, kam rád jezdil, provozoval například kiting, tedy, že jezdil na surfovém prkně s malým padákem v ruce, zatímco ho táhnul vítr. "Skoro všechny sporty mám oblíbené. Hrozně rád se hýbu. Počínaje tím kitem přes to, že vezmu batoh a jdeme někam na hory. Taky snowboard. Ale na tom už teď jezdí každý," svěřil se v roce 2007 v jednom z mále rozhovorů, které poskytl, Mladé frontě DNES.

Konspirační teorie

Jako extrémně bohatý člověk, který o sobě nedával moc vědět, se Kellner stal terčem mnoha konspiračních teorií. Ta asi nejšílenější tvrdí, že Kellner vůbec neexistoval a muž známý z pár snímků byl najatý herec. Její méně šílená varianta pak Kellnera označovala za pouhého bílého koně, přičemž tím, kdo skutečně vlastnil jeho miliardy, nebyl nikdo jiný než bývalý prezident Václav Klaus (79). Pravdou na celé absurdní záležitosti ale zůstává to, že s Klausem měl Kellner velmi dobré vztahy a finančně přispíval i jeho Institutu Václava Klause.

Boj s rakovinou

Kromě pojišťovnictví, telekomunikací a finančních služeb slavil Kellner úspěchy i v možná poněkud nečekaném oboru, kterým je vývoj léčiv proti rakovině. Společnost Sotio spadající pod Kellnerův holding PPF představila nové možnosti v léčbě rakoviny prostaty, které by mohly přiblížit lidstvo k poražení této zákeřné nemoci. Proslýchalo se i to, že Kellner zainvestoval miliardy do výzkumu ne z čisté filantropie, ale v důsledku toho, že se sám měl potýkat s vážnými zdravotními problémy. To se ale vzhledem k tomu, že lékařské tajemství je střeženo ještě pevněji než všechna další tajemství Petra Kellnera, nikdy nedozvíme.

Petru Kellnerovi a dalším čtyřem pasažérům se stala osudnou cesta helikoptérou. Šestičlenná posádka se v sobotu vydala vrtulníkem na takzvaný heliskiing, tedy sjíždění ze svahu, na který jezdec seskočí z letícího stroje. Helikoptéra ale havarovala. K události došlo na Aljašce, kde Kellner pobýval v hotelu Tordrillo Mountain Lodge. Z nehody vyvázl jen jeden přeživší, kterým je český snowboardista a bývalý reprezentant David Horváth (48). Ten teď leží v těžkém stavu v nemocnici, podle amerických médií je ale stabilizovaný.

Kateřina Ujfaluši o intimních scénách v Ulici: Přítele to zamrzelo, ale už se uklidnil, říká

Související články

Další články

Nejnovější kauzy