Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Petr Hapka by dnes oslavil 74 let: Jak žil famózní skladatel, milovník žen a otec sedmi dětí?

Hudební génius Petr Hapka by dnes sfoukl 74 svíček.
Zdroj: Facebook/Reprofoto Česká televize
+ Další 2 fotografie
Jedna z nejvýraznějších osobností české poválečné populární hudby, skladatel Petr Hapka by dnes oslavil 74. narozeniny. Jak žil a jak tvořil bohém, který kromě bezkonkurenční hudby zplodil i sedm dětí s pěti různými ženami?

Petr Hapka pocházel z umělecké rodiny. Jeho otec byl malířem, maminka operetní zpěvačkou. Jako malý se učil hrát na klavír, který se stal jeho životním nástrojem. V deseti letech přišla hra na violu. Ta ho provázela pražskou Státní konzervatoří. Kromě toho chodil na zpěv a do dramatického oddělení Oldřicha Nového.

Působil jako klavírista v pražských divadlech, jako byl Paravan nebo Divadlo dnešního dne, nebo jako dirigent Divadla za branou.

Do širšího povědomí se dostal v 60. letech, kdy tvořil autorskou dvojici s textařem Petrem Radou. V té době už spolupracoval například se zpěvačkou Hanou Hegerovou. V sedmdesátých letech se pak začal prosazovat jako autor filmové hudby – na kontě má hudební doprovod k bezmála stovce filmů a seriálů, z nichž zmiňme například Tisícročnou včelu, Pannu a netvora nebo Krakonoše a lyžníky.

Asi nejstěžejnějším bodem jeho kariéry, alespoň té šansonové, byla spolupráce s textařem Michalem Horáčkem (65). Ještě za minulého režimu společně vytvořili úspěšné album V penziónu Svět, na němž spolupracovali například již zmíněná Hana Hegerová či Michael Kocáb. Ve skládání pokračovali i po roce 1989, kdy do „svých vod“ přilákali i Jaromíra Nohavicu nebo Lucii Bílou (52). Posledním projektem, který společně vytvořili, bylo album a představení Kudykam.

Hapkův osobní život byl stejně pestrý jako počet jeho skvělých skladeb. Jakožto bohéma ho nejvíc oslovovala svoboda, věrnost pro něj prý byla cizím slovem. S první ženou Zuzanou žil jen několik let, potomky s ní neměl. První dítě, dceru Markétu, mu porodila podnikatelka Zuzana Rohanová. Druhou manželkou mu byla herečka Zora Ulla Keslerová, s níž má dceru Petru. Se Slovenkou Martinou má syna Ferdinanda a dceru Kamilu, operní umělkyně Ingeborg Žádná, kterou si vzal, mu zase porodila syny Haštala a Mikuláše. S Ingeborg se Hapka nakonec rozvedl, protože se zakoukal do návrhářky Olgy Michálkové. S tou má syna Kašpara. Poslední láskou stárnoucího umělce byla o 48 let mladší studentka Kateřina, s níž žil tři roky.

Ženy byly Hapkovou slabostí. Za svůj život měl nespočet milenek, které přiváděl do jiného stavu a chodil s nimi před potratovou komisi. Jeden rok by musel prý jít před komisi tolikrát, až mu to bylo hloupé, a tak za sebe poslal svého kamaráda.

Před pěti lety se u Hapky projevila Alzheimerova choroba a od té doby se o něj starala rodina v jeho domě na Okoři. 25. listopadu 2014 skladatel zemřel na zápal plic. Bylo mu 70 let.

Související články

Další články