Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Petr Fiala varuje: Jsme krok od války, vidina mírového řešení na Ukrajině mizí

Politik Petr Fiala.
Zdroj: Se souhlasem ODS
+ Další fotografie
ukrajina

Situace na Ukrajině je podle premiéra Petra Fialy (ODS) každým dnem vážnější a není přehnané tvrdit, že Evropa je krok od války. Pravděpodobnost mírového řešení se snižuje, řekl dnes Fiala v České televizi. Ruská vojska jsou podle něj v takovém stupni připravenosti, že z technicko-organizačního hlediska mohou okamžitě zaútočit.

Petr Fiala vyzdvihl jednotu spojenců. Domnívá se, že ruský prezident Vladimir Putin s tak jednotným postojem Západu nepočítal. Zdůraznil také připravenost západních zemí uvalit v případě agrese na Rusko sankce. Podle dlouhodobých odhadů by v takovém případě Česko zřejmě patřilo k zemím, které by jejich zavedení zasáhlo více. Pravděpodobně by pak dostalo od dalších zemí kompenzace.

Hrozí válka v Evropě

Fiala stále věří v diplomatické řešení konfliktu, pravděpodobnost vojenského útoku na Ukrajinu se ale podle něj každý den zvyšuje. Jednání zatím nevedou k žádnému výsledku, je podle něj potřeba dát Rusku jasné hranice a mantinely. Pokud je překročí, musí za to tvrdě zaplatit, řekl.

Premiér vyzdvihl jednotu Evropské unie v této krizi. Označil ji za nesmírně silnou. Všechny státy jsou podle něj jednoznačně přesvědčeny, že musí postupovat společně a jednotně. Fiala si myslí, že s takovým přístupem Putin nepočítal a nečekal to. Lídři EU také podle něj nepochybují o důležitosti transatlantické vazby.

Západní sankce jsou podle Fialy připraveny v různých úrovních podle toho, jak by ruská agrese vypadala. Nesmějí být kosmetické, ale zveřejnit jejich podobu by nyní bylo netaktické. Zdůraznil, že západní země odmítají obětovat Ukrajinu a její budoucnost.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy