Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Petr Fiala dostal zelenou: Miloš Zeman ho z lůžka pověřil sestavením vlády

Petr Fiala
Zdroj: Profimedia
Vláda

Předseda ODS a lídr koalice Spolu a PirSTAN Petr Fiala přijal od prezidenta Miloše Zemana pověření k sestavení kabinetu. V následujících dnech chce pokračovat v koaličních jednáních o definitivní podobě vlády. Uvedl to na twitteru. O prezidentově kroku informoval v tiskové zprávě Pražský hrad.

Koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a PirSTAN oznámily bezprostředně po vyhlášení výsledků voleb, že chtějí vytvořit vládu, dohromady mají 108 poslanců. Dohodu na programu a koaliční smlouvě strany podepsaly v úterý. Zatím neuzavřely jednání o personálním obsazení resortů, Fiala už dříve uvedl, že by chtěl se seznamem ministrů seznámit Zemana na dalším jednání. Poprvé po říjnových volbách s prezidentem hovořil prostřednictvím videokonference v sobotu.

Pověření přijal

"Dnes jsem od prezidenta republiky Miloše Zemana obdržel oficiální pověření k jednání o sestavení vlády. Toto pověření jsem přijal. V následujících dnech budu pokračovat v jednáních s koaličními partnery o definitivní podobě vlády," uvedl Fiala.

"Očekávám, že mě budete informovat o výsledcích vašeho vyjednávání, abych se mohl rozhodnout o svém dalším ústavním postupu," uvedl Zeman v tiskové zprávě.

Pověření prezidentem k sestavení kabinetu je v Česku zvykem, ústava počítá až se jmenováním předsedy vlády po konci vyjednávání o kabinetu.

Babiš odmítl

Zeman se od říjnových sněmovních voleb léčí v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Po přeložení z jednotky intenzivní péče na standardní lůžkové oddělení minulý týden řekl, že ze své strany udělá vše pro to, aby vznikla co nejrychleji vláda. Uvedl také, že se jmenováním Fialy předsedou vlády podle něj nebude problém. Mimo jiné kvůli tomu, že nynější premiér Andrej Babiš (ANO) potvrdil, že o jmenování nestojí, protože s ním ostatní strany nechtějí jednat.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy