Trendy
Výměna manželek 2024 Sedm schodů k moci Oktagon 54 válka na Ukrajině Survivor 2024

Petr Čepek v 54 letech podlehl rakovině: Na konci života velmi trpěl, vážil sotva 30 kilo

Petr Čepek v 54 letech podlehl rakovině: Na konci života velmi trpěl, vážil sotva 30 kilo
Zdroj: Česká televize
+ Dalších 10 fotografií
výročí
Legendární herec Petr Čepek, kterého si lidé pamatují především z filmů Tři veteráni či Vesničko má středisková, odešel 20. září 1994. Když ho zabila zákeřná rakovina, bylo mu pouhých 54 let. Na tomto světě po sobě zanechal dvě dcery, které miloval nadevše. Na sklonku života k němu osud nebyl právě milostivý.

Petr Čepek se narodil 16. září 1940 v Praze. Když mu bylo 5 let, tak se rodina odstěhovala do Ostravy. V roce 1958 se dostal na DAMU Mezi jeho spolužáky patřili Ladislav Mrkvička, Josef Abrhám nebo Jiří Krampol Podle některých kritiků byl až takovým introvertem, že neměl šanci se prosadit na divadelních prknech ani před kamerou. To byl ale velký omyl.

Mezi nejznámější filmy Čepka patří Údolí včel, Adelheid nebo pohádková komedie Tři veteráni, kde si zahrál s Rudolfem Hrušínským a Josefem Somrem Čepek měl i komediální talent. Hlášky vznětlivého kombajnisty Turka z komedie Vesničko má středisková zlidověly. Nelze nejmenovat filmy Slavnosti sněženek, absolutní klasiku Petrolejové lampy, nebo Dobří holubi se vracejí.

Petr Čepek nenáviděl komunisty

V květnu 1962 studenti slavili majáles. Čepkův spolužák Ladislav Mrkvička se dostal do průšvihu. V rámci veselí vylezl na tramvaj a sundal kladku. Při činu ho viděl člen StB Celou záležitost vyšetřovali policisté a výsledkem bylo Mrkvičkovo zatčení a pozdější vyloučení ze studia. Ostatní spolužáci měli dát jasně najevo, že s jeho chováním nesouhlasí. Petr Čepek to odmítl a uvedl, že klidně z DAMU také odejde.

Svou nenávistí vůči komunistům se Čepek nikdy netajil, v roce 1989 se aktivně podílel na revoluci, patřil k zakládajícím členům Občanského fóra a účastnil se jednání s komunistickým premiérem Adamcem.

Osudové ženy Petra Čepka

Petr Čepek byl třikrát ženatý. První ženou byla baletka. Druhou manželkou byla Helena, ta se po rozvodu provdala za textaře Zdeňka Rytíře. Třetí manželka se jmenovala Ivana. Z druhého manželství měl dceru Petru. Ve třetím manželství se narodila dcera Kristýna.

Ačkoliv ženy Čepek miloval, žádná by nikdy nemohla získat jeho srdce víc, než právě jeho dcery. Těm se věnoval i ve chvílích, kdy věděl, že na tom po zdravotní stránce není dobře a že ho už moc času na tomto světě nečeká.

Kruté poslední chvíle

Petru Čepkovi byla lékaři diagnostikována rakovina slinivky Tu mu sice lékaři operovali, dokonce jako jednomu z prvních v Česku, jeho stav se ale nezlepšil a sám herec nevěděl, co mu jeho bolesti způsobuje. Později se zjistilo, že jde o rakovinu plic

Krátce před svou smrtí natáčel Čepek film Lekce Faust, při němž už se cítil skutečně velmi špatně. V posledních dnech svého života velmi trpěl, vážil pouhých 30 kilogramů. Věděl, že brzy zemře. Když jej byla navštívit manželka v nemocnici, počkal, až odejde a poté navždy odešel do hereckého nebe. Zemřel 20. září 1994 v nemocnici ve Vrchlabí.

Lucie Borhyová terčem nebezpečného stalkingu. Neodbytný fanoušek překročil všechny hranice

Související články

Další články

Nejnovější kauzy