Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Clash of the Stars Jaromír Soukup

Petr Čech slaví 38. narozeniny. Připomeňte si největší úspěchy a pády jeho kariéry

Petr Čech slaví 38. narozeniny. Připomeňte si největší úspěchy a pády jeho kariéry
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
Výročí
Je tomu rok, co Petr Čech pověsil své rukavice na hřebík a vydal se do sportovního důchodu. Jeden z nejlepších gólmanů posledních let za sebou však zanechal výraznou stopu a českému fotbalu dělal skvělou reklamu. Ani jemu se ale nevyhnulo pár kiksů.

Rodák z Plzně Petr Čech, který dnes slaví 38. narozeniny, odstartoval ligovou kariéru v Blšanech. Skvělé jméno si udělal ve Spartě, odkud se vydal do francouzského Rennes. V roce 2004 zamířil do londýnské Chelsea a kariéru ukončil v konkurenčním Arsenalu – shodou okolností ve finále Evropské ligy proti Chelsea, která vyhrála 4:1.

Na tento zápas legendární gólman, který je v současné době sportovním ředitelem Blues, moc rád vzpomínat nebude. Jeho kariéra je však spojena i s řadou dalších vrcholů a pádů.

Rekordy ve Spartě

Čech byl ve Spartě jedinou sezonu (2001/02), titul nezískal, přesto toho na Letné zvládl víc než dost. S Pražany si zahrál v Lize mistrů a na domácí scéně vytvořil dva dosud nepřepsané rekordy. Během ročníku vychytal 17 čistých kont, čímž vyrovnal počin Zdeňka Jánoše. Taky dokázal vydržet 902 minut bez inkasované branky, což už od té doby nikdo nedokázal.

Mistr Evropy

Psal se rok 2002, když čeští fotbalisté do 21 let kralovali Evropě. Hlavním hrdinou tehdejšího týmu byl právě Čech, který ve finále turnaje ve Švýcarsku vychytal favorizované Francouze. Ti mu nedokázali dát ani jeden gól a v penaltovém rozstřelu si na něm vylámali zuby hned tři hráči.

Semifinále EURA

Čech se rychle zařadil i mezi opory seniorské reprezentace. Prvním velkým turnajem, na kterém startoval, bylo EURO 2004 v Portugalsku. Tehdejší gólman Rennes, jenž po šampionátu zamířil za více než 400 milionů korun do Chelsea, patřil k nejlepším brankářům turnaje, ve kterém s českým týmem došel do semifinále.

V tom Čecha, Rosického, Baroše a spol. senzačně vyřadili Řekové. Poté si Čech zahrál ještě na třech evropských šampionátech a v roce 2006 si zachytal i na mistrovství světa v Německu.

Titul v Lize mistrů

Není moc českých hráčů, kterým se povedlo triumfovat v Lize mistrů. Petr Čech to dokázal a na titulu, ke kterému v roce 2012 došel s Chelsea, měl lví podíl. Ve finále proti Bayernu Mnichov nejprve lapil penaltu Arjena Robbena a uspěl i v penaltovém rozstřelu, který Chelsea vyhrála 4:3. O rok později Čech s Chelsea ovládl i Evropskou ligu.

Úspěchy v Anglii

Čech byl deset let brankářskou jedničkou Chelsea a pevnou pozici měl i po svém přestupu do konkurenčního Arsenalu, kam zamířil v roce 2015. V Anglii za sebou zanechal výraznou stopu a čtyřikrát dokázal vyhrát Premier League.

Nejlepší brankář světa

Bývalý gólman během své kariéry obdržel i několik prestižních individuálních ocenění. Mimo jiné devětkrát ovládl anketu Fotbalista roku, dvanáctkrát získal Zlatý míč České republiky, UEFA ho třikrát vyhlásila nejlepším klubovým brankářem Evropy a v roce 2005 ho Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků dokonce označila za nejlepšího gólmana planety.

Kiks na EURU 2008

Petr Čech, který má rád hru na bicí, však během své kariéry zvládl „vyrobit“ i několik pořádných kiksů. Dodnes ho musí strašit hrubka z posledního zápasu základní skupiny EURA 2008 proti Turecku. Češi měli zápas skvěle rozehraný, vedli 2:0, nakonec ale prohráli 2:3 a vypadli.

Vyrovnávací gól na 2:2 padl v 87. minutě, kdy Čechovi vypadl míč z rukavic k Nihatovi, který snadno skóroval. O dvě minuty později se tentýž hráč prosadil znovu a Češi byli na dně. Další zkrat předvedl na evropském šampionátu v roce 2012 v zápase s Řeckem, Češi ale tehdy zápas ve skupině zvládli a vyhráli 2:1.

Děsivé zranění

Další moment, který je s Čechovou kariérou výrazně spojený, se odehrál v roce 2006. Chelsea tehdy hrála proti Readingu, ovšem už v první minutě celý stadion utichl. Čech se totiž střetl s kolenem Stephena Hunta a vypadalo to s ním hodně špatně. Český brankář byl v bezvědomí a s frakturou lebeční kosti zamířil do nemocnice.

"Všichni buďme rádi, že přežil," řekl dokonce tehdejší kouč londýnského celku José Mourinho. Čech byl ale zpátky na hřišti už po třech měsících od děsivého zranění, v bráně už se však nikdy neobjevil bez své helmy.

Monika Bagárová dál kojí dvouletou dceru: Nevím, jak přestat!

Související články

Další články

Nejnovější kauzy