Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Petice za přejmenování Koněvky: Ve hře je jméno české panovnice nebo starosty

Petice za přejmenování Koněvky: Ve hře je jméno české panovnice nebo starosty
Zdroj: facebook/Jiří Ptáček, starosta Prahy 3
Praha 3
Již dlouho se přemýšlí o přejmenování známé žižkovské ulice. Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček (TOP 09) zveřejnil na svém facebookovém profilu petici o změně názvu Koněvovy ulice.

Na radnici přinesli petici za přejmenování pražské Koněvovy ulice jménem Marie Terezie tři muži - Jaroslav Novák, Děpold Czernin a Adam Komers.

"Myšlenka na přejmenování Koněvky je stará přinejmenším třicet let. Nejčastěji padají návrhy na Hartigovu či navrácení původního názvu Poděbradova. A samozřejmě hodně lidí by už ponechalo původní název. Ale návrh na ulici Marie Terezie jsem poprvé slyšel až od těchto pánů," napsal starosta Jiří Ptáček. Právě někdejší starosta Karel Hartig se v 19. století zasloužil o pojmenování pražské čtvrti na Žižkov.

Dále dodal, že petici na internetu podepsalo 1060 signatářů a řada z nich k podpisu připojila celkem obsáhlé vyjádření.

Změna názvu

Proč se usiluje o změnu názvu? Jde o to, že žižkovská ulice nese jméno sovětského maršála Koněva. Na Praze 6 již došlo k odstranění jeho sochy a vypadá to, že tohle je další krok v protestech vůči vměšování Ruska do českých záležitostí. Podle informací serveru Novinky.cz Praha 3 o věci dosud nerozhodovala, nechává si ale k místu zpracovat historickou studii.

Pokud by k přejmenování ulice došlo, změna by postihla kolem sedmi tisíc lidí.

Dominique Alagia o SuperStar: Chtěli ze mě udělat pipinu, Pagáčová psala, že jsem pí..

Související články

Další články

Nejnovější kauzy