Trendy tagy Simona Krainová očkování Covid Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad)

Nejnovější kauzy

Pěst z Bruselu pro neposlušné Česko: Kvůli uprchlíkům možná budeme platit jako mourovatí!

Komise zuří a posílá Česko před soud!
Kvůli nepřijímání uprchlíků posílá Evropská komise Česko před evropský soud. Jestliže bude Soudní dvůr EU s komisí souhlasit, Česko může čekat astronomická pokuta. Praha odmítá přebírat běžence na základě povinných kvót, které byly přijaty před dvěma lety, dlouhodobě.

Podle kvót mělo Česko přijmout přibližně 2600 uprchlíků z Řecka a Itálie. Mělo jít pouze o lidi s nárokem na azyl. Vláda však zatím přijala jen 12 běženců ze Sýrie. Proto se Česko ocitlo v nemilosti Evropské komise, která teď na naši zemi podává žalobu.

Brusel tuto věc zřejmě oznámil Praze tento týden, píší Hospodářské noviny. Evropské komisi nejvíc vadí, že Česko neukázalo ani kousek solidarity. Slovensko, které sice rovněž přijalo jen 16 uprchlíků, na rozdíl od naší vlády pravidelně nabízí, že může přijmout další. A tak komise nezasahuje.

Jestliže soud uzná, že se Česko dopustilo porušení unijního práva, mohl by zemi odsoudit k astronomické pokutě, jež by se mohla vyšplhat ke stamilionům eur. Kromě toho by navíc hrozilo placení dopředu stanovené částky za každý den, kdy nebude rozhodnutí ze strany Česka respektováno.

To je však vzhledem k tomu, že letos na podzim program skončil, málo pravděpodobné.

Uprchlické kvóty nezafungovaly celoevropsky. Unijní země si měly přerozdělit 120 tisíc běženců, kteří přišli do Itálie a Řecka. Z těchto států jich ale nakonec převzaly jen 30 tisíc.

Související články

Další články