Trendy tagy Čauky lidi Survivor 2022 Pavel Trávníček Výměna manželek 2022 Devadesátky (seriál)

Nejnovější kauzy

Pes v rozpáleném autě: Za kolik minut se udusí a pojde váš mazlíček? Veterinářka promluvila

Pes v rozpáleném autě: Za kolik minut se udusí a pojde váš mazlíček? Veterinářka promluvila
Zdroj: pixabay.com/Heszter
Tropické teploty
Silné sluneční paprsky mohou ublížit nejen lidem, ale i zvířatům. Proto by si zejména majitelé psů měli dávat pozor na to, aby se jejich mazlíček příliš nepřehřál. Takové riziko hrozí především v rozpálených autech. Tam své mazlíčky lidé nechávají, například když jdou na nákup. I pět minut v autě však může psa znatelně ohrozit.

Každý den se na parkovišti u supermarketu objeví auto, ve kterém pes trpělivě čeká na svého majitele. Během tropických letních dnů však může i krátká zastávka v obchodě domácímu mazlíčkovi uškodit. Teplota v autě se na přímém slunci rapidně zvyšuje a ani člověk by bez čerstvého vzduchu nevydržel déle než hodinu. Během třicetistupňového počasí se totiž vozidlo stává i padesátistupňovým peklem.

Hrozí jim nebezpečí

Veterinářka Jitka Bednarz pro redakci eXtra.cz vysvětlila, s čím se během úmorného horka v autě psi potýkají. "Dochází k hypertermii, tedy ke kompletnímu přehřátí organismu a k následnému kolapsu," objasňuje Bednarz. Kolaps může nastoupit i po pěti minutách, pokud jsou psi vystaveni přímému slunci a rozpálenému asfaltu. To, že je pes krátkosrstý, však nutně neznamená, že na rozdíl od dlouhosrstého lépe snáší horko. "Je to úplně jedno. Všichni na slunci trpí," dodává Bednarz.

Voda a vzduch pomohou

Ani škvíra u okýnka psovi podle veterinářky rozhodně nepomůže. "Prostě ho tam nemůžete nechávat," vysvětluje. Pokud je však nezbytně nutné nechat psa napospas slunci, může tam být jen opravdu krátký čas a za určitých podmínek. "Když mu necháte stažená všechna okna a ideálně i vodu na pití, bude to zvládat lépe." To však nemění nic na tom, že pes může i přesto zkolabovat a na místě zemřít.

Související články

Další články