Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Penzion obchází vládní nařízení: Pokud si pronajmete za 10 korun pokoj, můžete do restaurace

Penzion obchází vládní nařízení: Pokud si pronajmete za 10 korun pokoj, můžete do restaurace
Zdroj: Profimedia/koláž Extra.cz
Vládní nařízení
Od půlnoci z úterka na středu začala v Česku platit řada přísných koronavirových nařízení. Kromě škol tak musely zavřít i všechny stravovací podniky, které mohou prodávat jen přes výdejní okénko. Jedinou výjimkou jsou restaurace v hotelích a penzionech, které mohou mít otevřeno do 20 hodin. Toho už také začaly využívat některá ubytovací zařízení. Například penzion U tří statkářů nabízí veřejnosti přístup do své restaurace, stačí si pronajmout pokoj za výhodnou cenu 10 korun.

Koronavirová krize doléhá tvrdě na všechny gastronomické a ubytovací podniky. Velká část nepřežila jarní uzavření ekonomiky, zbytek bude mít problém vyrovnat se s výpadkem příjmů během druhé vlny covidu-19. Nejhůř to odnesou právě restaurace, které musí mít zavřeno a jedinou možností, jak se udržet, je pro ně výdejní okénko. To ale ani zdaleka nemůže nahradit běžné příjmy a většině podniků se to nevyplatí.

Pokoj za hubičku

Někteří restauratéři se tak rozhodli bojovat s vládními nařízeními po svém. "Važení hosté, bohužel po včerejším jednání vlády bude od zítřka 14.10. restaurace uzavřena. Fungovat bude pro hotelové hosty, tzn. kdo si u nás pronajme pokojík za velmi příznivou cenu (třeba 10,- Kč), může u nás pravidelně obědvat i večeřet," zveřejnila na svých Facebookových stránkách restaurace U tří statkářů v Dobříši.

Jak je to možné? Z vládního nařízení o stravovacích podnicích jsou totiž jako jediné vyjmuty hotelové restaurace. Ty jsou otevřené do 20 hodin a mohou je využívat pouze hosté, kteří jsou v hotelu či penzionu ubytováni. Například hotel U tří statkařů tak nabízí pokoje za směšnou částku, aby lidé z okolí mohli i nadále chodit do restaurace.

Vláda hotely prověří

Tento postup ale rozhodně není to, co vláda zamýšlela. K zavření stravovacích podniků přistoupila proto, že v Česku rapidně rostou čísla nakažených koronavirem a podle expertů se nemoc nejvíce šíří právě v hospodách a restauracích.

Redakce eXtra.cz ohledně postupu některých hotelů oslovila ministra vnitra. "Všechny tyto případy prověříme," uvedl Jan Hamáček pro extra.cz. Kvůli obcházení vládního nařízení některými hotely a penziony tak hrozí, že restaurace v ubytovacích podnicích budou muset zavřít úplně.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy