Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Peklo na zemi: Při smrtící explozi v Kábulu zemřelo údajně přes 60 lidí včetně několika dětí

Výbuch v Kábulu: Sebevražedné útoky si vyžádaly třináct mrtvých včetně dětí
Zdroj: Profimedia
Afghánistán

Dvě exploze, které podle prvních informací byly s velkou pravděpodobností sebevražedným útokem, si dnes v okolí letiště v Kábulu vyžádaly zatím neupřesněný počet obětí a mnoho zraněných. Stanice BBC s odkazem na svůj zdroj ze zdravotních kruhů informovala o nejméně 60 obětech a 140 raněných. Podle Pentagonu při útoku zemřeli američtí vojáci. Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké představitele napsala, že obětí mezi Američany je pravděpodobně nejméně 12. Před vážnou hrozbou teroristického útoku na letišti dnes varovaly rozvědky západních zemí.

Oběti a desítky zraněných jsou podle dostupných informací také mezi civilním obyvatelstvem. O 60 obětech mezi Afghánci informoval také server listu The Wall Street Journal. Nemocnice v Kábulu na twitteru napsala, že po útoku pečuje o šest desítek zraněných.

Podle nejmenovaného amerického představitele, na něhož se odvolává agentura AP, za útokem s největší pravděpodobností stojí teroristická organizace Islámský stát (IS), přesněji její odnož IS-Chorásán. Její řady podle AP nejspíše posílili radikalizovaní vězni, kteří byli osvobozeni během vojenského tažení Tálibánu v Afghánistánu.

Druhá exploze

Hnutí Tálibán, které nedávno v bleskové ofenzivě získalo kontrolu nad téměř celým afghánským územím, útok podle tiskových agentur odsoudilo. Zároveň uvedlo, že exploze se staly v oblasti, která je pod kontrolou amerických sil, a že podobné útoky se dějí kvůli pokračující přítomnosti zahraničních vojenských misí v zemi.

Jeden z výbuchů se odehrál u jedné z bran do prostoru letiště, označované jako "Brána Abbey", další v blízkosti nedalekého hotelu Baron. Hotel podle novinářů využívali zejména Britové.

Američtí představitelé podle Reuters uvedli, že mají obavy z dalších útoků v oblasti mezinárodního letiště v Kábulu. Z něho v posledních týdnech startují evakuační lety, jimiž jsou kvůli nestabilní bezpečnostní situací v zemi související s ofenzivou Tálibánu přepravováni do bezpečí cizinci i někteří Afghánci, například spolupracovníci zahraničních vojenských misí. Několik států ještě před tím, než dnes Kábulem otřásly exploze, své občany v Afghánistánu vyzvalo, aby se letišti vyhýbali. Lidé ale i tak na letiště podle AP proudili, protože mnoho zemí se chystá v brzké době evakuační lety ukončit.

Rozvědka o útoku věděla předem

V okolí letiště se v posledních dnech kvůli evakuačním letům shromažďovaly tisíce lidí. Jeden ze západních diplomatů podle Reuters sdělil, že místo bylo i přes varování před možným útokem "neuvěřitelně přecpané". Letiště zvnějšku hlídají členové hnutí Tálibán.

O informacích od rozvědek, že na letišti bezprostředně hrozí teroristický útok, řekl například dnes ráno rozhlasové stanici BBC Radio 4 náměstek britského ministerstva obrany James Heappey. Také belgický premiér Alexander De Croo uvedl, že Brusel dostal informace od USA a dalších zemí o "nebezpečí sebevražedného útoku na dav lidí".

Související články

Další články