Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Jana Vopěnková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Pekelný rok 2020: Vědci se bojí rozžhavených dnů a sucha jako na Sahaře

Zdroj: profimedia.cz
pekelná předpověď
Podle odborníků se rok 2020 zařadí pravděpodobně mezi ty historicky nejteplejší. Ve čtvrtek vědci z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) oznámili, že letošní rok se v tabulkách umístí suverénně na prvních příčkách. Už nyní mohou odborníci ale říct, že leden 2020 byl jeden z nejteplejších za posledních 140 let. Před extrémně teplým počasím v roce 2020 varovala už i OSN.

Rekordně teplý rok 2020

„Podle našich pravděpodobnostních výpočtů je v podstatě jisté, že 2020 se zařadí do první desítky nejteplejších roků,“ citovali odbornici deník The New York Times. Vědci z amerického Národního úřadu pro oceány a ovzduší (NOAA) se nechali slyšet, že letošní leden byl nejteplejší za posledních 140 let.

Světová meteorologická organizace (WMO) potvrdila, že rok 2019 byl druhým nejteplejším v historii. Hned po roce 2016. „Rok 2020 začal tam, kde rok 2019 skončil,“ sdělil podle AFP generální tajemník WMO Petteri Taal. Svým komentářem tak narážel nejenom na ohnivé peklo, které sužovalo letos celou Austrálii.

„Bohužel očekáváme, že v roce 2020 a v následujících desetiletích budeme svědky mnohem extrémnějšího počasí, které bude poháněno rekordními úrovněmi skleníkových plynů zachycujících teplo v atmosféře,“ do­dal.

Podle odborníku jsou hlavním problémem oteplování emisní skleníkové plyny, za které mohou ovšem lidé. Už i země EU slíbily do roku 2030 emise omezit o 40 procent oproti stavu, který byl v roce 1990.

Související články

Další články