Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 Love Island 2022

Pekelné mrazy trvají. Meteoroložka Honsová řekla, čím je letošní zima výjimečná

Pekelné mrazy trvají. Meteoroložka Honsová řekla, čím je letošní zima výjimečná
Zdroj: profimedia.cz
Počasí
Poslední dny zažíváme velmi mrazivé počasí. Bohužel i příští týden se budou teploty pohybovat pod bodem mrazu. Dlouhému pobytu venku se raději vyhněte a zůstaňte doma v teple pod dekou a vezměte za vděk dobrou knihou či filmem.

Tolik sněhu v Praze jsme již dlouho neměli a možná právě proto se nám zdá současná situace výjimečná. Je tomu opravdu tak? Na to jsem se zeptali meteoroložky Dagmar Honsové.

"Letošní zima je specifická v tom, že přináší rychlé střídání teplotně nadprůměrných dnů s těmi podprůměrnými – jinými slovy počasí jako na houpačce. To je zátěžové jak pro naši psychickou, tak fyzickou kondici. Je to dáno rychlým střídáním studeného severního nebo severozápadního proudění s teplým jihozápadním," říká meteoroložka.

Porovnání s jinými léty

Když se však podíváme na letošní zimu z jiné optiky, nijak se nevymyká běžnému průběhu zimního počasí v Evropě střední. Pouze v porovnání s loňskou zimou a vůbec se zimním počasím v posledních letech, které byly na sníh v nížinách chudé, nám může připadat atypická.

"O meteorologické zimě hovoříme od 1. prosince. Zatímco prosinec byl s průměrnou teplotou vzduchu 1,7 °C nadnormální o 2,6 °C v porovnání s normálem, leden už byl teplotně normální s průměrnou teplotou -1,1 °C a únor bude zřejmě teplotně podprůměrný v porovnání s normálem, který je -0,9 °C. Vše staženo k normálu let 1981-2010," vysvětluje Honsová.

Narozeniny herce v důchodu Jana Kanyzy: Není co slavit, jen vám každý rok přidají další prášky, říká štamgast z Hospody

Související články

Další články

Nejnovější kauzy