Trendy tagy Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami Zlaté glóby 2021

Nejnovější kauzy

Pekelné mrazy trvají. Meteoroložka Honsová řekla, čím je letošní zima výjimečná

Zdroj: profimedia.cz
Počasí
Poslední dny zažíváme velmi mrazivé počasí. Bohužel i příští týden se budou teploty pohybovat pod bodem mrazu. Dlouhému pobytu venku se raději vyhněte a zůstaňte doma v teple pod dekou a vezměte za vděk dobrou knihou či filmem.

Tolik sněhu v Praze jsme již dlouho neměli a možná právě proto se nám zdá současná situace výjimečná. Je tomu opravdu tak? Na to jsem se zeptali meteoroložky Dagmar Honsové.

„Letošní zima je specifická v tom, že přináší rychlé střídání teplotně nadprůměrných dnů s těmi podprůměrnými – jinými slovy počasí jako na houpačce. To je zátěžové jak pro naši psychickou, tak fyzickou kondici. Je to dáno rychlým střídáním studeného severního nebo severozápadního proudění s teplým jihozápadním,“ říká meteoroložka.

Porovnání s jinými léty

Když se však podíváme na letošní zimu z jiné optiky, nijak se nevymyká běžnému průběhu zimního počasí v Evropě střední. Pouze v porovnání s loňskou zimou a vůbec se zimním počasím v posledních letech, které byly na sníh v nížinách chudé, nám může připadat atypická.

„O meteorologické zimě hovoříme od 1. prosince. Zatímco prosinec byl s průměrnou teplotou vzduchu 1,7 °C nadnormální o 2,6 °C v porovnání s normálem, leden už byl teplotně normální s průměrnou teplotou –1,1 °C a únor bude zřejmě teplotně podprůměrný v porovnání s normálem, který je –0,9 °C. Vše staženo k normálu let 1981–2010,“ vysvětluje Honsová.

Související články

Další články