Trendy tagy Čauky lidi SuperStar 2021 StarDance 2021 Výměna manželek 2021

Nejnovější kauzy

Pekarová Adamová a Richterová: Sněmovnu ovládly krátkovlasé brunetky

Olga Richterová a Markéta Pekarová Adamová povedou Sněmovnu
Zdroj: Profimedia
+ Další 2 fotografie
Politika

Poslanecká sněmovna zná své vedení. Na post předsedkyně byla podle očekávání zvolena Markéta Pekarová Adamová, roli místopředsedkyně si pak vyzkouší Olga Richterová. Obě političky přitom byly považovány za nejžhavější kandidáty na ministryni práce a sociálních věcí, místo toho si ale vyzkouší úzkou spolupráci ve vedení Sněmovny. Podívejte na dvě výrazné tváře, které budou krotit následující čtyři roky divoké hádky poslanců.

Markéta Pekarová Adamová

Rodačka z Litomyšle Markéta Pekarová Adamová vystudovala bakaláře na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a následně se stala inženýrkou na ČVUT v oboru ekonomie a management v průmyslu. Studia dokončila v roce 2011 a do politiky vstoupila o pár let dříve - v roce 2009 se upsala TOP 09.

Už v té době za sebou měla dobrovolnickou práci na mezinárodním poli. Účastnila se pracovních „workcampů“ v dětských domovech v Arménii a Maroku, pracovala s postiženými lidmi v Srbsku a absolvovala environmentální projekt ve Skotsku. Sociální sféra ji zajímala i v politice, které věnovala stále více času. V roce 2013 byla poprvé zvolena do Sněmovny, v následujících volbách znovu uspěla a v roce 2019 se jako první žena postavila do vedení TOP 09, když ve stranických volbách těsně porazila Tomáše Czernina.

Na jaře 2016 se vdala za IT specialistu ze Slovenska Tomáše Pekaru. Oba mají hodně společných zájmů, zejména rádi jezdí na kole a chodí po horách. Stejně tak jsou velkými fanoušky minipivovarů. Dítě ale zatím nemají, i když se mu nebrání "Plány jsou jedna věc, bohužel ne vždy jde vše podle plánů. Pokud se to podaří, jsem připravená skloubit obě role a v manželovi mám v této věci velkou podporu," prozradila politička pro Deník.cz.

Olga Richterová

Aktuální místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová pochází z Choltic na Pardubicku. V Praze vystudovala překladatelství a tlumočnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a má ze svého oboru titul Ph.D., který získala v roce 2017. V té době už byla několik let v politice, od roku 2014 i v Pirátské straně. Do té vstoupila později než její bratr Mikuláš Ferjenčík, jenž stál u zrodu hnutí.

V roce 2017 oba sourozenci společně stanuli jako poslanci ve Sněmovně. Richterová se stala místopředsedkyní sněmovního Výboru pro sociální politiku, mezi její oblasti zájmu tak patří sociální problematika a sociálně-zdravotní témata. V srpnu 2018 byla Richterová terčem dezinformace v podobě falešného citátu, kvůli kterému na ní i její rodinu směřovaly verbální útoky veřejnosti.

Richterová je věřící a hlásí se k Českobratrské církvi evangelické. S manželem vychovává dvě malé děti, se kterými tráví i volný čas. Ráda čte a chodí na procházky, podobně jako Pekarová Adamová jezdí na kole. Politice se věnují i v rodině, protože její bratr Mikuláš donedávna působil také ve Sněmovně. "Táta nám už musel politiku u oběda zakázat," přiznala Richterová v rozhovoru pro eXtra.cz.

Související články

Další články