Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Pejskaři žijí déle, uvádí studie: Mají až o třetinu nižší úmrtnost

Osamělí pejskaři žijí podle studie déle.
Zdroj: pixabay
výzkum
Život s pejskem je pestřejší než bez něho, to je známá věc. Vědci ale nyní přišli na to, že lidé, kteří mají pejska, žijí déle než ti, kteří ho nemají. Jedná se především o jedince, kteří žijí sami a společnost jim dělají jejich psí miláčci.

O tom, že psi prodlužují svým majitelům život, vypovídají dvě studie, kterými se vědci zabývali nezávisle na sobě. Endokrinologistka Caroline Karamerová, která pracuje na torontské univerzitě, se svým týmem zjistila, že pravděpodobnost úmrtí osamělého pejskaře se snižuje o 31 procent.

"Naše analýza odhalila, že mít psa je prevencí úmrtí nehledě na příčinu smrti," prohlásila Kramerová. Informuje o tom portál CNN. Podle ní mají vlastníci pejsků větší šanci na delší život. "Vlastnictví psa je spojeno se 24 procentním snížením úmrtnosti," uvedla.

S jejím výzkumem souhlasí i další podobný výzkum, který se prováděl ve Švédsku. Ten zase hovoří o tom, že pokud má člověk problémy se srdcem a má doma pejska, jeho zdravotní stav je lepší než u nemocných bez psa. Pacienti po infarktu mají prý o 33 procent nižší pravděpodobnost úmrtí než lidé bez pejska. U pacientů s mozkovou mrtvicí je riziko smrti menší o 27 procent.

Výzkumy ale upozorňují na to, že zatím není zjištěno z jakých důvodů žijí pejskaři déle. Můžou v tom hrát roli pravidelné procházky, tudíž pravidelný pohyb či určitý typ lidí, který si psy pořizuje. "Psy si třeba kupují zdravější nebo bohatší lidé," uvedla kardioložka Martha Gulatiová.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy