Tento web používá soubory cookie k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu s užitím cookies souhlasíte.Rozumím
Trendy tagy Nela Slováková koronavirus Extra Host (pořad) SuperStar 2020

Nejnovější kauzy

Pedofilní vraždu Jakuba Šimánka (†9) chtějí zapomenout. Nechali strhnout pamětní desku

Pamětní desku devítiletého Jakuba, kterého zavraždil pedofil, nechali
strhnout.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Tragédie z Havlíčkova Brodu, která se stala před deseti lety, znovu ožívá. Pamětní desku tehdy devítiletého Jakuba Šimánka, kterého z parku odvlekl pedofil Antonín Novák ze Slovenska, znásilnil ho a zavraždil, totiž nechali odstranit. Tatínek chlapce přístup města nechápe a trvá na tom, aby byla upomínka navrácena na původní místo. Není však vůbec jisté, zda uspěje.

Vražda devítiletého Jakuba Šimánka před deseti lety otřásla Havlíčkovým Brodem. V tamním parku si jej vyhlédl slovenský dělník Antonín Novák. Odvlekl ho na ubytovnu, kde jej znásilnil. Potom chlapce za městem zavraždil.

Novák si odpykává doživotní trest a na svobodu se jen tak nepodívá. Jakubův otec Hynek Blaško je však rozhořčen z postupu města, které nechalo z parku odstranit pamětní desku hrůzného činu. Probíhá tam totiž rekonstrukce. Podle představitelů Havlíčkova Brodu by se však deska na místo neměla vrátit ani po jejím konci.

„Město by desku mělo zakomponovat na to samé místo, odkud ten parchant Jakuba odvedl. Kdyby tam byl mrakodrap, ať ji klidně pověsí na dveře mrakodrapu. Trvám na tom, aby se pamětní deska vrátila na své místo,“ řekl důrazně Blaško serveru idnes.cz.

Místostarosta Libor Honzárek má ale jasno. „Nechceme nic, kde by se hromadily hračky a svíčky, žádný oltář. Jakub má svůj kout v základní škole V Sadech. Podle architekta má toto místo v lidech evokovat jiné nálady než pietu,“ prohlásil. Připomínku chlapcova tatínka prý ale vezme na zřetel.

Město argumentuje především tím, že by se děti kvůli připomínce bály na hřiště chodit. S tím se však Blaško nehodlá smířit. „Jestli se takhle chovají živí k mrtvým, tak co pak tady kdo chce? Ta deska nebyla samoúčelná, sloužila i jako varování pro ostatní,“ upozornil.

Související články

Další články