Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek Výměna manželek 2022 válka na Ukrajině MS v hokeji 2022

Pavel Trávníček obviněný ze zneužití: Zamkl, zhasl a vzal si mě, popsala eXtra.cz již druhá žena!

Další žena obvinila Pavla Trávníčka ze sexuálního obtěžování.
Zdroj: herminapress
+ Další 3 fotografie
Kauza

Redakci eXtra.cz se ozvala další žena, která obvinila herce Pavla Trávníčka (71) ze sexuálního obtěžování. A modus operandi je podle jejího vyprávění téměř totožný jako v prvním případě! Také ji měl podle jejích slov pohádkový princ pod záminkou vlákat do šatny v Barrandovských ateliérech, kde ji měl přinutit k orálnímu uspokojení. Bylo jí dvacet let…

„Hmmm, servírka, dobře rostlá, taková mlaskavní!“ Přesně tato lascivní slova pronesl Pavel Trávníček v roce 2004 přímo v televizi o mladé účastnici pěvecké soutěže DO-RE-MI, kterou moderoval. Chvíli předtím ji měl v šatně sexuálně zneužít…

Promluvila před dcerou

Psycholožka: Ženy jsou zmrazené šokem

Pro psychoterapeutku Janu Koutníkovou je příběh prezentovaný paní M. uvěřitelný. Je podle ní bohužel běžné, že napadené ženy nejsou schopny adekvátní reakce.

Ta paní opravdu přesně popisuje jeden z méně známých fenoménů obrany ve chvíli, kdy jsme silně ohroženi. Běžně známe dva - boj a útěk. Ten třetí, neméně důležitý, je tzv. zamrznutí. Než se o něm rozepíšu, je potřeba dodat, že tyto reakce na silně ohrožující situace nastupují zcela automaticky, řídí je vývojově staré "zvířecí" části mozku a neovládáme je vůlí (pokud nemáme speciální výcvik). Máme je tedy společné s ostatními zvířaty. Zpátky k zamrznutí.

Pokud je situace taková, že útěk z různých důvodů náš mozek vyhodnotí jako nemožný (tady byly zamčené dveře, ale může se stát, že mohou být i odemčené a stejně mozek vyhodnotí únik jako nereálný) a také protivník, predátor je příliš silný, takže ani boj v tu chvíli není tou spuštěnou obrannou variantou, pak tělo zamrzne.

V tu chvíli se v těle odehrávají zajímavé změny - začnou se ještě více vylučovat hormony, které způsobují, že oběť téměř necítí bolest. Také dochází k disociaci, kdy oběť v podstatě vystoupí ze svého těla, aby nevnímala, že se jí samotné tohle děje - je to celé ochrana před prožíváním útrap ve chvíli, kdy je usmrcována - bráno do krajnosti, nebo zneužívána - v tomto případě. V tu chvíli se v zamrznutí oběť podvoluje útočníkovi, je totiž šance, že si jí ve chvíli zamrznutí přestane všímat (tohle je dobře vidět ve zvířecí říši, kdy antilopa zmrzne, neutíká - pokud lvice chce lovit, je plná adrenalinu, může ji antilopa přestat zajímat - bude hledat takovou, která utíká a zamrznutá si zachrání život. Pokud se ale lvice rozhodne zamrzlou antilopu sežrat, tak ta nebude tolik cítit bolest i to, že se to děje jí).

Zamrznutí je z pohledu traumatizace oběti tou horší variantou - oběti si to více vyčítají - proč jsem neutekl/a... měl/a jsem ho praštit... a prožívají pocit viny. Je zde i strach - co když zase zamrznu? To zase oslabuje sebedůvěru. Je velmi důležité pochopit, že obrana před útokem může spočívat i v zamrznutí - tedy i jakési spolupráci/pasivitě, a že se to děje zcela automaticky a skutečně to slouží k přežití. Doporučuji takovým obětem vyhledat odbornou pomoc.

Druhá žena v řadě, která Pavla Trávníčka obviňuje ze sexuálního zneužívání, se eXtra.cz ozvala poté, co zpověď první údajné oběti Věry (37) zveřejnily i Seznam Zprávy. V obsáhlém e-mailu nám popsala své setkání s oblíbeným hercem, který se proslavil díky pohádce Václava Vorlíčka Tři oříšky pro Popelku. Následovalo osobní setkání s reportéry eXtra.cz, během něhož poskytla podrobný popis tehdejších údajných událostí. Vše popisovala za přítomnosti své nezletilé dcery. Chtěla, aby se vše dozvěděla od matky, a ne z diskusí na internetu. Dcera maminku během vyprávění několikrát objala, obě měly slzy v očích…

Důvodem, proč se rozhodla promluvit, byly právě útoky lidí na sociálních sítích na údajnou první oběť Trávníčka, paní Věru. Dosud se přitom nesetkaly, žijí více než 300 kilometrů od sebe. „Věru hodně obdivuju. Svojí odvahou mě donutila jít s tím také ven. Chci jí pomoct a říct, že není sama. Celý život jsem si myslela, že jsem byla jediná. Když jsem četla Věřin příběh, byla jsem v šoku. Je to skoro jako přes kopírák,” říká paní M. (37), údajná druhá oběť Trávníčka.

Ani ona, stejně jako Věra, po Trávníčkovi nechce žádné finanční vyrovnání. Jen omluvu. „Všechno, co říkám, je pravda. Jsem ochotná to dosvědčit i před soudem,” dodává rozhodně paní M., kterou při vyprávění příběhu její dcera celou dobu držela za rameno.

Popsala sexuální útok v šatně

O tom, že Trávníček měl po paní M. "vyjet", ví její okolí už léta – nejen dospělí rodinní příslušníci, ale i bývalí kolegové v práci. To, že byl herec nakonec úspěšný, však paní M. prozrazuje až nyní. „Nikdy jsem nikomu neřekla celý příběh. Za ten jsem se styděla. I mámě jsem to řekla jen částečně. V den, kdy jste vydali zpověď paní Věry, jsem sdílela váš článek na Facebooku a hned mi psala máma. V tu chvíli jsem jí musela říct pravdu,“ začíná své vyprávění paní M.

Bylo mi dvacet a snad poprvé v životě jsem byla v Praze. Přihlásila jsem se totiž do pěvecké show DO-RE-MI. Právě tehdy mě pan Trávníček během jedné z přestávek pozval na kafe do své šatny, ke kávě ale nedošlo. Pamatuji si to jako dnes, jak mě vedl uličkou doleva, zničehonic zamkl dveře a hned po mně chtěl orální sex. Dodnes nevím, proč jsem neutekla. Na úprk jsem se dala až potom,“ vzpomíná.

Člověk se strachy poddá

Jasně uvádí, že Trávníčkovi nedala sebemenší záminku, aby si myslel, že si k ní může něco dovolit. Byla prostě jednou ze soutěžících show, kterou moderoval, proto se dali do řeči a nepřišlo jí divné, že ji během pauzy zve na kávu. „Než se to stalo, byli jsme spolu kouřit u okna. Dal mi dvě cigarety. Proto mě vůbec nenapadlo, že by mi mohl něco udělat, a na to kafe s ním šla,“ popisuje.

„Kdo to nezažil, nepochopí. Naléhal na mě, naléhal, až dosáhl svého. Nevím, jak to vysvětlit. Teď sedni, zhasnu, uspokojím se a teď hned. Nestihla jsem ani reagovat. Věděl, co chce, a vzal si to. Dnes bych reagovala jinak, ale tehdy mi bylo dvacet let,” říká paní M., která se měla do stejné situace dostat ještě jednou. Když totiž z místnosti prchala, zapomněla si tam telefon.

Vyjádření Pavla Trávníčka

Herec Pavel Trávníček se ke kauze údajného sexuálního zneužívání odmítá vyjadřovat. Po zveřejnění prvního případu poslal pouze toto vyjádření právníka:

„K uvedenému článku jako právní zástupce Pavla Trávníčka uvádím, že obsah a veškerá tvrzení v článku považujeme za zcela nepravdivá, informace v něm uvedené považujeme za odporné lži, které zásadně zasahují do osobnostních práv mého klienta. Můj klient se bude proti těmto nehorázným a bezprecedentním útokům na jeho osobu tvrdě bránit. Sdělujeme tisku i veřejnosti, že nejpozději zítra zašlu vydavatelství předžalobní výzvu, kdy budeme žádat omluvu a výraznou finanční satisfakci, zároveň podáváme trestní oznámení na neznámého pachatele. Článek je veden snahou mého klienta společensky, profesně a především lidsky zničit. Klient se nehodlá smířit s tím, že by se měl stát další obětí kampaně 'Me Too'. Zdůrazňujeme znovu, že nic z toho, co je v článku uvedeno, není pravdou, vše jsou odporné dehonestující lži. Stejně budeme postupovat proti každému, kdo se na šíření těchto lží bude podílet. Klient se více k uvedenému nebude veřejně v tuto chvíli jakkoli vyjadřovat,“ stojí ve stanovisku advokáta Mgr. Radka Suchého.

„Tušila jsem, že to nebude jen tak, pro ten telefon jsem ale musela. On zhasl, zamkl a chtěl uspokojit ještě rukou. Nejde vysvětlit, proč jsem to neutnula. Komu jsem to tam měla vykládat? Těm cizím lidem? Nepřišel a nepřemlouval mě. Neptal se mě, jestli bych to neudělala. Neznal mě a hned mě do toho dotlačil. V tu chvíli nevíte, co máte dělat. Fakt nevíte. Chtěla jsem odejít, ale on naléhal. Člověk se strachem poddá,” popisuje se slzami v očích.

Sexistická slova Trávníčka

Záznam z DO-RE-MI, které běželo před miliony diváků v televizi, má redakce eXtra.cz k dispozici. Trávníček před porotou i publikem užívá dnes již nemyslitelně sexistická slova o „dobře rostlých mlaskavých ženách“. Tehdy dvacetiletá dívka působí na záznamu šokovaně, rozhozeně, bez energie. To jí ostatně hvězdně obsazená porota také vytkla. Prý se při zpěvu málo pohybovala a netančila do rytmu.

„Snažila jsem se nedat na sobě nic znát. Nevím, komu jsem to tam měla vyřvat, vyžalovat? Sabině Laurinové? Když jsem z té šatny prchala, divně se na mě dívala. Přišlo mi, že ví, co se tam odehrává. To nešlo, aby to dělal tajně. Nikoho tam nezajímalo, že pláču. To je ale asi normální, dnes také nikoho nezajímá, že někdo pláče,” říká paní M.

Maminka slova dcery potvrzuje

PŘEHLEDNĚ: Kauza Pavla Trávníčka

Web eXtra.cz byl první, kdo upozornil na kauzu údajného sexuálního zneužívání Pavlem Trávníčkem. Vše odstartovala zpověď paní Věry, kterou měl herec napadnout v šatně a sexuálně se uspokojit. Tvrzení paní Věry redakce eXtra.cz ověřovala u řady osob, které nezávisle na sobě potvrdily, že příběh znají, v některých případech už dlouhá léta. Za slovy paní Věry stojí a většina je ochotná svědčit u případného soudu. Zde je přehledně vše, co o kauze i sexuálním zneužívání vyšlo:

Zpověď Věry: Rozepnul si poklopec, bylo mi patnáct

Autentický záznam hovoru s Věrou: Takhle se to stalo, rekla

Promluvila svědkyně: O celé kauze vím už dlouhá léta

Psychoterapeutka paní Věry: Promluvila i o predátorství

První vyjádření Trávníčka: Nechci být další obětí Me Too

Reakce Věry na hrozbu žalobou: Nenechám se zastrašit

Kriminalista Luzar: Je běžné, že ženy tak dlouho mlčí

Právnička Slámová: Jaké jsou šance na potrestání predátorů?

Odborníci: Co dělat, aby se oběti zneužití nebály mluvit

Politička Kocmanová: Musí se upravit definice znásilnění

Tvrzení paní M. redakce eXtra.cz ověřovala z více stran. Paní M. nezastírá, že celý příběh včetně jeho vyvrcholení dosud nevyprávěla. O tom, že ji Pavel Trávníček sexuálně obtěžoval, respektive „zkoušel“ to na ni, ví ale celé její okolí. To nám potvrdili dva na sobě nezávislí lidé. Prvním je její expartner, otec dcer, se kterým jsme mluvili. “Poprvé mi to řekla v době, kdy jsme spolu začali chodit a ona mi ukazovala záznam z DO-RE-MI. Bude to tak deset let,” potvrdil.

Druhým svědkem byla její maminka. „Nepamatuju si přesně, jak dlouho to vím, ale je to už řada let. Když dcera sdílela článek o paní Věře, hned jsem si na to vzpomněla. Z dcery nakonec vylezlo, že to nebylo jen takové lehké obtěžování, ale bylo to natvrdo. Dcera se rozklepala, když mi líčila, co se tam ve skutečnosti stalo. Mělo by se nasbírat více žen a všechny by měly promluvit,” uzavírá maminka paní M.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy