Česká televize natočila třináctidílný dokumentární seriál Paterčata, ve kterém se objevila Klára Vítková-Rulíková.

Žena, která v roce 1995 založila Klub dvojčat a vícerčat, vydala několik knih o dvojčatech a pořádá přednášky, besedy a poradenství, se stala patronkou prvních českých paterčat.

Přesto, že pro rodinu udělala první poslední, nedopadl její vztah s rodinou paterčat, především matkou a babičkou, vůbec dobře. „Je pravděpodobné, že mě nenávidí. Lidé mi píší, že na mě rodina nasazuje různě na internetu v diskuzích i na sociálních sítích, ale já to nesleduju. Sama k nim zášť necítím. Nepřejí si, abych je zastupovala, už více než dva měsíce mě nekontaktují. Mrzí mě, jak se zachovali, je mi líto těch dětí,“ uvedla Vítková-Rulíková v rozhovoru pro server idnes.cz.

V rozhovoru patronka mluvila o tom, jak je těžké s matkou paterčat vyjít. Rodina není schopná si udělat režim, nesmyslně hospodaří s penězi a matka Alexandra je pod velkým vlivem babičky dětí.

Díky dokumentu se ukázalo, že velké sympatie společnosti má otec dětí. Antonín, který je v jednom kole a i podle obyvatel Milovic, kde rodina žije, je jediný, kdo se z dospělých členů rodiny chová slušně a je s ním řeč.

Co se týče Alexandry, potvrdila Vítková-Rulíková to, co se nejednou objevovalo v internetových diskuzích. Nevděčnost a představa, že za mě vše vyřeší ostatní, jsou jedny ze základních problémů, se kterými se okolí musí potýkat při komunikaci s matkou paterčat.

„Jistý podnikatel jí nabídl, ať si sepíše vybavení bytu, že jí ho pořídí. A to jsem tedy koukala, co všechno si vymyslela,“ řekla pro idnes.cz Vítková-Rulíková.

Pravdou je, že z dokumentu rodina nevyšla v nejlepším světle.

Nesmyslné, rasistické a nenávistné útoky, kterým musí rodina neustále čelit, jsou opravdu výrazně přes čáru. Ale o tom, že Alexandra není nekonfliktní žena, není diskuze.

Na druhou stranu, jak bychom zvládali my sami pět dětí najednou? Kdo ví.