Trendy tagy válka na Ukrajině Výměna manželek 2023 Survivor 2023 Petr Pavel

Patrik Nacher pro eXtra.cz: V Praze zavládlo páchání dobra. Vypnutí skákacího hradu mě mrzí

Patrik Nacher: V Praze zavládlo páchání dobra. Vypnutí skákacího hradu mě mrzí
Zdroj: Profimedia
volby 2021

Poslanec Patrik Nacher (46) je jedničkou na kandidátce ANO v Praze. V posledním ze série předvolebních rozhovorů eXtra.cz mluví o dopravní situaci v Praze, "páchání dobra", vypnutí skákacího hradu a pálení knih v kampani i kauze Panama Papers. " Když je to 12 let stará věc objevující se takto před volbami, tak mi to přijde zvláštní," myslí si o skandálu premiéra Babiše poslanec Nacher.

Začněme dopravou v Praze. Co říkáte na současné uzavírky a na to, v jakém je doprava v Praze stavu?

Já myslím, že je to ukázka, co se stane, když se teoretici a aktivisté dostanou do vedení města. V momentě, když jsou v opozici, tak jsou hrozně chytří, jak by se to mělo dělat - mluví o nekoordinovanosti. V momentě kdy se sami dostanou do vedení, tak je to minimálně stejné. Po těch opravách je to však horší. Podívejte se, kde všude namalovali cyklopruhy. V místech, kde jsou dva pruhy pro automobily a je to nebezpečné, a nebo do míst, kde už je cyklostezka. Já si myslím že je to krásně vidět, některé ty cyklopruhy jsou tak absurdní, že lidé vidí, kam vede šílenství a páchání dobra a upřednostňování jedné dopravy nad druhou.

A nemyslíte si, že je to naopak určitý trend, když se koukneme třeba do Paříže, kde omezili velkou část centra pro automobily, a to mnohem razantnějším způsobem než v Praze?

Já si to nemyslím. Já si nemyslím, že vše, co funguje v západních metropolích, musíme opakovat. V Německu mají teď nově parkoviště pro imigranty a homosexuály. Nebo v jiných zemích jsou toalety pro třetí pohlaví a předělávají se panáčci na semaforech na panenky. Myslím, že priority jsou úplně jinde. Třeba jak se popasovat s Green dealem, jaká bude doba postcovidová, jak se ukazuje, že i v zemích, kde jsou lidé více naočkovaní, se ta nemoc šíří a lidi to znejisťuje. To jsou ty cesty. A navíc srovnávat jednotlivá města je nutné v kontextu. Například Amsterdam, který je placka, nelze srovnávat s kopcovitou Prahou. A myslím, že to podtrhují některé výroky Pirátů a Prahy sobě, jak prohlašují, že někteří zaměstnavatelé by měli umožnit sprchy pro zaměstnance…

Tak někteří zaměstnavatelé to už umožňují teď…

To je právě rozdíl v pojetí té politiky a toho vnímání. Někteří ti zaměstnavatelé to dělají už teď a dělají to dobrovolně. Někteří mají zas jiný kolektiv a udělají třeba deset sprch a některým se to nehodí. Radit podnikatelům, co mají dělat, je rozdíl v aktivistické politice a normální politice.

Ještě když bychom se vrátili k té dopravě v Praze, tak vedení města argumentuje tím, že se nakupily problémy v té infrastruktuře, které předtím nikdo neřešil, a to je důvod, proč se nyní dělají v jeden čas…

To je přesně ono - opravy za Krnáčové byly špatně koordinované a opravy za Hřiba jsou koordinované. To logiku nedává a je na tom vidět, jak se posouvá diskurs a společenský narativ. Od některých novinářů jsem slyšel, že je to i pozitivní, že lidé více využívají metro.

Vypuštění hradu jako nabídka k souboji?

Ještě by mě zajímalo, jak vnímáte předvolební kampaň. Četl jsem, že vám někdo vypustil skákací hrad.

Ne vypustili, oni vytrhli tu elektřinu, vzali z toho klíče a utekli, bylo to v deseti vteřinách a odjeli na kole. Nevíme, kdo to byl, máme fotky z kamer. Je to spíš důkaz toho - a já jsem rád, že příznivci hnutí ANO tohle nedělají - včera zas nějaká holčina na Andělu pálila knihu Babiše tři metry od našeho stánku a kousek od stánku Pirátů. Já jsem se jí na to ptal a ona nebyla schopná mi odpovědět. Jestli tohle má být nabídka k souboji? Jestli tohle je ta lepší politická kultura? Já jsem byl rád, že jsem se pozdravil s poslancem Lipavským na tom stánku a takhle by to mělo vypadat. Ale jsem z toho zklamaný. Poprvé v životě jsem lídrem a v Praze to nemáme lehké, ale nesnáším to dobře.

Takže to vnímáte, že je to více vyhrocené než ty minulé kampaně?

Ano i ne, možná to vnímám více vyhrocené, protože jsem lídr a protože čtu ty sociální sítě a reakce a možná, že kdybych si dal detox, tak to bude lepší. Mám pocit v tomto, že ty politici, kteří teoretizují o změně politické kultury, jsou sami těmi, kdo neváhají být agresivní, sprostí, vulgární…

No a nemyslíte si, že k tomu přispívá i premiér Andrej Babiš, jak třeba psal na sociálních sítích, že Piráti chtějí do chalup nastěhovat migranty a podobné vyhrocené příspěvky?

Já sám za sebe bych tyhlety zkratky nepoužil. Na druhou stranu všechny tyto zkratky jsou na základě nějaké fakticity. Piráti tehdy hájili tu imigrační vlnu, dokonce přímo Bartoš měl spoustu rozhovorů, ze kterých možná vyrostl, účastnil se spousty akcí a protestů..

Předvolební rozhovory eXtra.cz

Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které proběhnou 8. a 9. října 2021, rozhodnou o směřování naší země v dalších čtyřech letech. Předvolební kampaně vstoupily do horké fáze - vládnoucí strana chce za Česko bojovat do roztrhání těla, opozice mluví o zemi zdevastované předchozím vládnutím ANO. Redakce eXtra.cz před volbami připravila sérii rozhovorů s lídry jednotlivých stran i výraznými osobnostmi politické scény.

LÍDŘI POLITICKÝCH STRAN

Andrej Babiš (ANO): Útoky vůči Pirátům mi vyčítají i kolegové

Ivan Bartoš (Piráti): Babiš hraje o všechno, může skončit za mřížemi!

Vít Rakušan (STAN): Nepanikaříme. Věřím, že volby vyhrajeme, říká suverénně

Marian Jurečka (KDU-ČSL): Deficit rozpočtu je šílený, budou to platit ještě naše vnoučata

Markéta Pekarová Adamová (TOP 09): O spolupráci s ANO bychom neuvažovali ani bez Babiše

OSOBNOSTI POLITICKÉ SCÉNY

Miroslav Kalousek: Letos je poslední možnost, jak něco změnit, jinak babišismus nevymýtíme

Miroslava Němcová: Komunikace Hradu je otřesná, Zemana drží ve funkci ješitnost a touha po pomstě

Jana Černochová: Vojenský zásah v Afghánistánu by byla chyba. Tyhle země budeme potřebovat

Jan Skopeček: Návrh rozpočtu je nemyslitelný, Schillerová se chová jako účetní

Alena Schillerová: Babišovi věřím. Úřady prověří, zda porušil zákon

Jana Maláčová: S Babišem máme podobné charaktery

Petr Pavel: Politici v současné kampani nenabízí řešení současných problémů

To je trochu dezinterpretace tak, jak to napsal pan Babiš, ne? Že by sem Piráti stěhovali do chalup nějaké migranty? Spíše oponovali nějaké nenávistné kampani v té době?

Je to zkratka, kterou bych já nepoužil, ale vyplývá z ideologické ukotvenosti toho subjektu. To, že oni teď říkají, že by nechtěli vyvlastňovat a zdaňovat prázdné byty, tak to je proto, že je před volbami. Z hlediska praxe se to už stalo. Ostatně jeden jejich zastupitel z Prahy 11, a ne nevýznamný, o tom mluvil oficiálně, že by se měly větší byty nad 30 m čtverečních a na osobu zdanit více. A chtěli zjišťovat pomocí elektroměrů prázdné byty. Takže ta snaha tu byla, ne že ne. Jen kvůli zákroku jejich koaličního partnera TOP 09 se to neuskutečnilo. Další věc je, že jejich poslanec František Kopřiva řekl, že bychom se mohli inspirovat v tom Berlíně. Takže oni to v sobě mají. To, že před volbami utvořili programově nesourodou koalici, je věc jiná. Ale když se podíváte na jakýkoliv návrh z tohoto ranku, tak těch pět subjektů se výrazně liší, ačkoliv to nyní nechtějí dát najevo. To může být o daních, euru, Green dealu, politické korektnosti, manželství pro všechny. Tam je to jednoznačné. Politické strany se přece volí na základě myšlenek, a ne jen toho, že teď jsou proti Babišovi.

Navíc opoziční poslanci vykřikují, že za otravou Bečvy stojí firma Deza (ze svěřeneckého fondu Andreje Babiše, poz. red.), přitom se to teprve vyšetřuje! Všechny ty výkřiky by měly být hodnoceny stejnou optikou.

"Kauza Pandora Papers mi přijde podezřelá"

Co říkáte na kauzu Pandora Papers? Ovlivní to výsledek voleb?

Já jsem něco takového před volbami čekal, vtipné je, že je to 12 let stará věc z doby, kdy Babiš v politice nebyl. Mě vždycky zajímá kontext…

Myslíte si, že je za tím nějaký účel?

Mně to přijde stejná náhoda, jako že se Vít Klusák s Babišem mladším objevili v Ústí nad Labem, když tam zahajoval Andrej Babiš kampaň. To mi nikdo nevymluví. Něco jiného je, kdyby to Babiš založil v červenci tu offshorovou společnost, ale takhle dlouho do minulosti…

No a to meritum věci vás neznepokojuje?

Jak říkám, mě vždycky zajímá kontext, když je to 12 let stará věc objevující se takto před volbami, tak mi to přijde zvláštní, navíc je to z doby, kdy v politice nebyl. Další věc je, jestli porušil zákon, což sami ti novináři říkají, že neporušil. Další kontext je, že mě zajímá těch dalších 300 jmen, proč je nevíme? Co když se tam objeví nějaký další bývalý ministr?

Poslední otázka - jaký očekáváte výsledek voleb?

Tipuji, že ANO bude mít 27 procent.Vyřazený Pítr ze Survivoru o vztahu s Gábi: Jak s jejich láskou zamávaly drby o Andree

Související články

Další články

Nejnovější kauzy