Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Výměna manželek 2021 Český lev 2021

Nejnovější kauzy

Parazitolog Flegr k novým nařízením: Vláda v dobrém úmyslu schválila další blbost

Zdroj: Facebook
Koronavirus
Česko muselo kvůli nekontrolovatelnému šíření koronaviru přitvrdit. Proto budou od zítřka v obchodech a MHD povinné respirátory. Alternativou jsou pak na sobě nasazené dvě roušky. Před touto ochranou ale varuje parazitolog Jaroslav Flegr. "Když dáme dvě roušky na sebe, stávají se méně prodyšnými a vzduch jde snadněji okolo," říká Flegr. Ten zároveň vládě vytýká, že jsou povolené i respirátory s výdechovým ventilem, které nejsou efektivní.

Podle nařízení vlády jsou od úterka 23. února povinné respirátory v MHD a obchodech. Lidé případně mohou využít dvě roušky na sobě. Před tím ale varuje evoluční biolog Jaroslav Flegr, podle kterého nejde o dobré řešení. „Když dáme dvě roušky na sebe, stávají se méně prodyšnými a vzduch jde snadněji okolo,“ varuje známý parazitolog.

Jak Flegr říká, respirátory a roušky mají nějaké normy, přičemž jedna z nich je i prodyšnost. „Není to tam jen tak pro legraci nebo naše pohodlí, ale proto, aby vzduch šel přes roušku a ne okolo. Myslím si tedy, že dvě roušky jsou nesmysl,“ myslí si biolog.

Respirátory s ventilem jsou špatně

Flegr tak jednoznačně doporučuje využití respirátorů, které lépe sedí na obličeji a zároveň jsou dobře prodyšné. Navíc na rozdíl od roušky nechrání jen okolí, ale zároveň i nositele.

Problém ale parazitolog vidí v tom, jak je nařízení zformulované. „Tak, jak je to nyní zadefinované, se pod to nařízení vejde i respirátor s výdechovým ventilem, který vůbec nechrání okolí. Takže vláda v dobrém úmyslu nejspíš schválila další blbost,“ říká Flegr. Podle něj by se tak do nařízení mělo doplnit, že se musí používat pouze respirátory bez výdechového ventilu či s filtrem na výdechovém ventilu.

Související články

Další články