Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Parazité jsou v našem těle žádoucí, tvrdí česká vědkyně

Parazité jsou v našem těle žádoucí, tvrdí česká vědkyně
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
SERIÁL EXTRA
Ve čtyřech dílech seriálu redakce eXtra s názvem Zabijáci pod mikroskopem jsme vám představili rizika, která představují zdánlivě nicotní parazité či viry. Ať už jde o toxoplasmu, cytomegalovirus, tasemnici (Měchožila bublinatého) či svalovce. Jsou zákeřní a útočí v naprosté tichosti. A mohou napáchat škody, které vedou k trvalému poškození organismu, někdy až ke smrti... Mnoho lidí ve strachu z nákazy začne trpět až přehnanou hygienou, která může ve výsledku lidskému tělu škodit. Mnoho odborníků stejně jako vědkyně Kateřina Jirků-Pomajbíkové je ale přesvědčeno, že všeho moc škodí. „V posledních letech se šíří zvěsti, že jsme všichni parazity prolezlí. To je samozřejmě naprostý nesmysl,“ říká odbornice.

Mít obavy z toho, že člověk má v těle parazita, je zbytečné. Mnoho z nich totiž v lidském těle se "zabydlelo" a jsou prospěšní. "Lidé obecně nemají v těle jediného parazita, pokud mluvím o patogenních prvocích či červech. Když se na to podíváme jinak, lidští parazité jsou defacto v lidském těle ohrožené organismy v moderní společnosti. Mnoho z nás má ve střevech takzvané komenzální prvoky, kteří jsou nejenom neškodní, ale zřejmě naopak prospěšní - napomáhají udržet optimální složení střevní mikroflóry, která je nezbytná, abychom byli zdraví," vysvětlila eXtra.cz uznávaná česká vědkyně.

Sama třeba toxoplasmu gondii, kterou je infikována až třetina Čechů, nemá. "Myslím si, že je to mediálně přeceňováno. Sama jsem dodnes negativní, přestože jsem mnoho let pobývala na pracovišti, kde se s toxoplazmózou intenzivně pracovalo. Tím chci říct, že znám lidi, kteří ji v těle mají a žijí zcela plnohodnotný a kvalitní život," upřesnila Kateřina Jirků-Pomajbíková, která je přesvědčena, že si lidé s přílišnou hygienou v případě parazitů ničí vlastní zdraví.

"Tato skutečnost je předmětem mnoha epidemiologických studií a diskuzí. Bylo zjištěno, že je to samozřejmě problém našich vyspělých zemí, kde jsou možná až přehnané hygienické standardy. V rozvojových zemích se lidé mnohem častěji potýkají s infekcemi parazitů a to je dáváno také do souvislostí. Nemohu ale parazity jen vychvalovat. Samozřejmě jsou i patogenní a nebezpeční parazité. Třeba měchožil bublinatý neboli tasemnice liščí je problém. V parenchymatózních orgánech, jako jsou játra či plíce, může nadělat velké problémy," dodala vědkyně pro eXtra.cz s tím, že lidé by rozhodně měli dbát na zdroj masa, které konzumují, jeho čerstvost, omývání ovoce a podobně. Hygiena obecně je důležitá, ale pokud se přehání, není pak už prospěšná...

SERIÁL EXTRA: Zabijáci pod mikroskopem

1. díl – Kočka, zelenina a nedovařené maso: Toxoplasma zabije ročně milion lidí, říká profesor Flegr

2. díl – Běžný vir, kterým trpí polovina Čechů: Přenáší se líbáním a sníží vám inteligenci

3. díl - Chystáte se na houby nebo borůvky? Pozor! V lese na vás číhá parazit, který nosí smrt

4. díl - Nebezpečný parazit na talíři: Máte rádi maso? Hrozí vám velké problémy

Související články

Další články

Nejnovější kauzy