Trendy tagy Výměna manželek 2021 Extra Host (pořad) Čauky lidi Hubnete s nami

Nejnovější kauzy

Parazit opět řádí v Česku: Roupů je několikanásobně více než dříve, říká lékařka

Zdroj: Profimedia.cz
PARAZIT
V roce 2010 lékaři řešili jen kolem čtyř stovek případů, kdy střevní parazit řádil v těle svého dětského hostitele. V loňském roce šlo už o více než tisícovku pacientů nakažených enterobiózou neboli roupem dětským. I když nejde očima lékaře o vážnou nemoc, dětského pacienta dokáže pěkně potrápit...

Střevní parazit většinou žádné vážné komplikace u pacientů nevyvolá. Trápení navodí jen nepříjemným svěděním. Tento druh parazita se po letech „spánku“ probudil do činnosti – roupů zdravotníci letos napočítali nejvíce za deset let. "Nahlášených případů evidujeme více než v minulosti. Můžeme se bavit ve srovnání s předchozími roky o několikanásobku,“ uvedla pro eXtra.cz lékařka Zdeňka Jégrová z protiepidemického odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Statistiky vypovídají skutečnost, že v roce 2010 řešili lékaři okolo 400 případů nakažením. Letos to už je téměř 700 případů. Je tak evidentní, že nepříjemná nemoc se do Česka vrací. Na vině jsou dovolené v exotických zemích, kde v některých destinacích jsou zhoršené podmínky pro běžnou hygienu.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara ale může mít rostoucí četnost parazitárních nákaz i mnohem jednodušší vysvětlení: může souviset s vyšším počtem předškolních dětí. Právě roupy jsou totiž typickou chorobou dětských kolektivů. „Hrát roli tedy bude i síla jednotlivých ročníků a zavedení povinné předškolní docházky,“ řekl pro denik.cz Maďar s tím, že roupy nepředstavují velké riziko. V některých případech červ uhyne dokonce bez jakékoli léčby.

Jestli dítě roupy skutečně „chytilo“, rodiče poznají tak, že mu ráno před hygienou konečníku nanesou na řitní otvor průhlednou lepicí pásku. „Ta se následně přiloží na sklíčko a pozoruje pod mikroskopem,“ dodal Maďar.

Co jste možná o roupu dětském nevěděli:

  • Je parazitický hlíst z řádu Oxyurida. Roup dětský parazituje pouze u člověka, a to v tlustém střevě. Samičky během spánku hostitele vylézají z konečníku a kladou vajíčka v jeho okolí. Onemocnění vyvolané tímto střevním parazitem se odborně nazývá enterobióza.
  • Červ je bělavé, bílé barvy, žije v tenkém a tlustém střevě. Samice je větší než sameček, zatímco samec dosahuje délky 6 mm, samice až 12 mm. Samice klade až 12 000 oplozených vajíček kolem řitního otvoru člověka.

Související články

Další články