Trendy tagy Čauky lidi Hubnete s nami Like House Libuše Šafránková

Nejnovější kauzy

Papež František onemocněl poté, co si podával ruce s věřícími: Ruší další plánované akce

Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie
Nemocný papež
Zatímco se v Itálii zrušila řada společenských aktivit a zavřelo se několik institucí kvůli rychle šířícímu se koronaviru, papež František (83) ve středu nezrušil tradiční mši na Popeleční středu ani generální audienci na Svatopetrském náměstí v Římě. Během mše si papež podal ruku s několika příchozími a políbil dítě. Vatikán den poté oznámil, že Františkovi je nevolno a zůstane ve své rezidenci. Nezúčastní se ani akcí naplánovaných na pátek.

V Popeleční středu se na Svatopetrském náměstí v Římě konala tradiční mše, které se účastnil papež František Setkal se s věřícími, podával si s nimi ruce a také políbil dítě. Setkání nezrušil ani přes hrozbu epidemie koronaviru. Ba naopak, chtěl vyjádřit podporu těm, kteří pomáhají při šířící se chorobě Covid-19

Covid-19

Virus se objevil v jedenáctimi­lionovém čínském městě Wu-chan, odkud se začal šířit. 30. ledna 2020 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli epidemii nového koronaviru globální stav zdravotní nouze. Do 31. ledna 2020 bylo více než 125 potvrzených případů nakažení virem na minimálně 22 místech mimo pevninské území Číny. Vakcína by mohla být zhotovena za 18 měsíců.

Více o tématu

Nemocný papež

"Chci vyjádřit svou blízkost trpícím nákazou koronavirem i zdravotníkům, kteří se o ně starají, stejně jako úřadům a všem, kteří pomáhají pacientům a snaží se šíření infekce zastavit," pronesl František k tisícům věřících.

Den poté, tedy ve čtvrtek, musel papež František zrušit setkání s římskými kněžími kvůli onemocnění a zůstává ve své rezidenci. "Kvůli lehké indispozici se rozhodl zůstat v Domě svaté Marty," oznámil mluvčí papežského stolce Matteo Bruni.

Mluvčí Vatikánu také oznámil zrušení oficiální audience naplánované na dnešek, protože se stále necítí dobře. "Dnes ráno nešel papež do baziliky svatého Jana Laterana na kněžskou mši s římským duchovním," uvedl mluvčí Vatikánu Matteo Bruni v prohlášení pro server Telegraf. "Kvůli lehké indispozici raději zůstává v Domě svaté Marty. Jeho jiné povinnosti pravidelně probíhají," dodal.

Situace v Itálii

Itálie se řadí mezi země, které nejvíce zasáhl koronavirus. Před Itálií je Čína, Jižní Korea a Japonsko. V Evropě je Itálie nejpostiženějším místem s nejvíce oběťmi. Počet nakažených se tam pomalu přibližuje k 700 a mrtvých je na území Itálie už 17.

V Itálii se kvůli zákeřnému koronaviru zavírají školy a musel být zrušen i oblíbený karneval v Benátkách.

Související články

Další články