Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Svatba na první pohled 2021

Nejnovější kauzy

Panika v Ostravě: Po bytovém domě se procházel obří jedovatý pavouk, může i zabít

Zdroj: extra.cz
strach
Ostravští hasiči v neděli po poledni zasahovali u bytového domu na Havlíčkově náměstí v Ostravě-Porubě. Po fasádě se přímo u vchodu pohyboval obrovský sklípkan. Pavouk pravděpodobně utekl nějakému chovateli, nikdo se k němu však nehlásil.

Vyděšené obyvatele bytového domu na Havlíčkově náměstí v Ostravě-Porubě zachránili hasiči ze stanice Přívoz, kteří se vedle obvyklých zásahů zaměřují i na záchranu a odchyt zvířat včetně podobné havěti.

Pavouk zrovna visel přímo nad vchodem a pro jeho odchyt byl tedy použit sud, který hasiči ihned uzavřeli. Sklípkan byl následně odevzdán strážníkům městské policie, odkud poputuje do nového domova.

"Sklípkani patří mezi nejzajímavější pavouky. Dospělosti dosahují asi po deseti až dvanácti svlečení starého tělesného pokryvu. Všichni jsou jedovatí, pouze s různou intenzitou jedu. Koušou však jen v obraně a výjimečně. Ti nebezpečnější mohou díky síle svého jedu ohrozit lidskou svalovou či dýchací soustavu, zvláště u dětí a nemocných osob. Nejjedovatější jsou zejména druhy z Afriky a z Asie. Američtí pavouci zase vystřelují jemné chloupky ze zadečku, což může vyvolat podráždění pokožky. Nepříjemné je zasažení očí nebo dýchacích cest," uvedli hasiči Moravskoslezského kraje na svých stránkách. Největším sklípkanem je sklípkan největší (Theraphosa blondii), který má tělo dlouhé 12 cm a rozpětí nohou dosahuje až 30 cm. Někteří sklípkani mohou člověka i zabít.

Související články

Další články