Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 komunální volby 2022

Panenská Alžběta I.: Anglická královna prý byla muž, přou se historici

Alžběta I.: Anglická královna prý byla muž
Zdroj: Profimedia.cz
historie
15. ledna je to už přesně 462 let od korunovace Alžběty I., královny Anglie a Irska. Život této historické osobnosti je opředen spoustou legend a mýtů, nejzajímavější z nich je nepochybně to, že ve skutečnosti měla být mužem. Vědecká studie z roku 1985 dokládá, že pohlaví panovnice, která nikdy neměla děti a nebyla vdaná, je skutečně diskutabilní.

Alžběta I. se narodila 7. září 1533 jako dcera Jindřicha VIII. a jeho druhé ženy Anny Boleynové. Už její narození doprovázejí různé konspirační teorie. Podle jedné z nich například holčička hned po porodu zemřela a poddaní okamžitě sehnali miminko, které jí bylo co nejpodobnější. Háček byl v tom, že náhradní dítě mělo být chlapeček.

Královna, která vládla od roku 1558 až do své smrti v roce 1603, nebyla nikdy vdaná a neměla děti. Zrovna krasavice to nebyla, obzvláště poté, co ji postihly neštovice, v důsledku čehož jí vypadávaly vlasy a měla zjizvenou pleť. Proto do smrti nosila paruky a silné nánosy líčidel.

Sice se Alžběta I. nikdy neprovdala, ale nápadníků měla vzhledem ke svému vysokému postavení dostatek. Odmítla všechny až na jednoho, její životní láskou byl Robert Dudley, který byl ale ženatý s jinou ženou. Vztah proto nikdy nebyl naplněn.

Pohlaví

Tradovalo se, že Alžběta I. byla ve skutečnosti muž. Vědecká studie Univerzity Simona Frasera dokazuje, že mohla trpět syndromem androgenové necitlivosti, tedy že se narodila s mužskými i ženskými pohlavními orgány. Vypadala sice jako dívka, ale pravděpodobně neměla dělohu ani vaječníky, ale místo toho nesestouplá varlata.

Je historicky doloženo, že před smrtí Alžběta zakázala, aby její tělo bylo nabalzamováno. Je tedy pravděpodobné, že v průběhu života svůj syndrom odhalila, a proto se vyhýbala manželství, pohlavnímu styku a neměla děti.

Charlotte Ella Gottová má nakročeno k hvězdné kariéře: Co jí radí Dara Rolins

Související články

Další články

Nejnovější kauzy