Trendy tagy Čauky lidi MasterChef Česko 2021 SuperStar 2021 Volby 2021 StarDance 2021

Nejnovější kauzy

Pandořina skříňka otevřena: Na seznamu není jen Babiš, ale i Shakira nebo člen Beatles

V kauze Pandora Papers figuruje jak Andrej Babiš tak i Shakira.
Zdroj: Profimedia, koláž eXtra.cz
Pandora Papers

Skandál kolem kauzy Pandora Papers, která odkryla podezřelé aktivity významných politiků i hlav států, nabírá stále nový směr. Kromě nich se kauza týká také známých celebrit ze světa showbyznysu, jako jsou zpěvačka Shakira, hudebník Ringo Starr nebo třeba modelka Claudia Schiffer.

Několik stovek investigativních novinářů po celém světě odhalily finanční tajemství 35 současných a bývalých světových lídrů, 330 politiků a veřejných činitelů i světových celebrit. Kauza pojmenovaná jako Pandora Papers, která se objevila jen několik dní před volbami, rozkryla podezřelé aktivity mnoha významných osobností.

Ty si měly pomocí offshorových firem pořizovat majetky v zahraničí a nedanit je. Ovšem neplatí to pro všechny vyjmenované osoby v seznamu.

Na seznamu jsou i celebrity

Nechyběl mezi nimi ani český premiér Andrej Babiš, který si měl za dvaadvacet milionů korun přes offshore společnosti koupit zámek Bigaud na francouzké Riviéře, kde nechybělo kino ani dva bazény. Prezident Ruska Vladimir Putin měl zase zahrnout milionovým luxusem svou tajnou milenku. Jordánský král Abdalláh II. si zase za osmašedesát milionů dolarů pořídil prostřednictvím offshore společností tři plážová sídla v Malibu.

Detaily dalších jmen bude mezinárodní tým novinářů ještě odkrývat. Ale už nyní je jasné, že se na něm nachází zpěvačka Shakira (44), modelka Claudia Schiffer (51), bývalý člen Beatles Ringo Starr (81) nebo třeba fotbalový trenér Pep Guardiola (50).

Celebrity se k této kauze zatím nijak do detailů nevyjádřily. Jen prozradily, že neporušily žádné zákony. Trenér Guardiola uvedl, že jeho banka v Andoře založila offshorovou firmu bez jeho vědomí.

Související články

Další články