Trendy tagy Speciál: Hubněte do plavek válka na Ukrajině Svatba Karlose a Lely Agáta Hanychová

Pandemie skončí v srpnu, příští týden budou tisíce nakažených, tvrdí český biolog

Pandemie skončí v srpnu, příští týden budou tisíce nakažených, tvrdí český biolog
Zdroj: profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
kdy to skončí?
Česko je s odhalováním nakažených aktuálně pět dní pozadu, přenašeči koronaviru jsou děti a mladí lidí a pandemie skončí pravděpodobně v srpnu. Takové výroky uvedl pro kanál DVTV molekulární biolog a odborník na DNA diagnostiku z Masarykovy univerzity v Brně Omar Šerý.

Podle Omara Šerého je Česko v odhalování nakažených koronavirem pět dní pozadu. Ve skutečnosti je tedy nakažených už mnohem víc.

Tisíce nakažených

Šerý, který promluvil pro DVTV ve čtvrtek 12. března, je přesvědčený, že v pondělí, tedy 16. března bude u nás oficiálně nakažených pacientů 400 a další dny bude počet strmě stoupat. "Další týden to budou tisíce," řekl odborník, který se svou predikcí strefil i do počtu nakažených i mrtvých v Itálii, kterou vypracoval začátkem března.

Situace v Itálii by se co se týká úmrtnosti u nás opakovat neměla. "Je tam velké procento starších lidí a seniorů, kteří koronaviru v Itálii nejčastěji podléhají," řekl Šerý.

Málo se testuje

"Doporučil bych, aby se testovalo, co nejvíce. Restrikce ze strany státního zdravotního ústavu směrem k soukromým laboratořím pokládám za zbytečné. Ve všech laboratořích, které pracují s klinickými vzorky, se v příštích dnech začne testovat i koronavirus, musí se tomu přizpůsobit," uvedl.

Konec přijde v srpnu

Podle výpočtů, vycházejících z toho, co se dělo v Číně bychom si měli podle Šerého oddechnout za pět měsíců. "Do dvou a půl měsíců by měla epidemie kulminovat a další dva a půl měsíců to bude postupně ubývat," prozradil svůj odhad Šerý.

Pandemie koronaviru by tedy měla ustupovat v létě, přičemž v srpnu by měl šířící virus utichnout.

Situaci ohledně vývoje koronaviru sledujeme ONLINE.

Patricie Pagáčová bez servítků: Manžel byl teď za mámu, dceru chůvě svěřit nechci, přiznala

Související články

Další články

Nejnovější kauzy