Trendy tagy Speciál: Hubněte s námi válka na Ukrajině MasterChef Česko 2022 MS ve fotbale 2022

Novela pandemického zákona se projedná jindy. SPD vytáhlo právo veta

Pandemický zákon: Kromě škol zasáhne i zoo, památky a divadla
Zdroj: Pixabay.com
koronavirus

Poslanecká sněmovna dnes novelu pandemického zákona kvůli vetu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) neprojedná. Novinářům to před zasedáním řekl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Strany vládní koalice kvůli předpisu svolají mimořádnou schůzi dolní komory patrně na příští úterý. Michálek počítá s pozměňovacím návrhem, který omezí platnost předpisu. Předseda SPD Tomio Okamura novinářům řekl, že pandemický zákon je pouze jinak pojmenovaný nouzový stav.

Před prodlužováním jednání varovala členka zdravotního výboru Michaela Šebelová (STAN), je podle ní třeba platnost zákona prodloužit, protože země se stále nachází ve stavu pandemie. "Neschválením prodloužení se obíráme o prostředky, jak zvládnout podzimní vlnu," uvedla Šebelová na tiskové konferenci. Místopředsedkyně poslanců ODS Eva Decroix doplnila, že koaliční kluby jsou přesvědčené o tom, že předpis je jen nástrojem pomoci a má pomoci překlenout období epidemie. "Považujeme ho za nutný," uvedla.

Právo veta

Sněmovna měla předlohu projednat dnes odpoledne zrychleně ve stavu legislativní nouze. Michálek uvedl, že kvůli vetu SPD ale předpis na programu nebude. "Pravděpodobně k němu bude muset být mimořádná schůze příští týden v úterý," řekl. Počítá s tím, že do novely koaliční strany zařadí i ustanovení o omezení účinnosti předpisu, které minulý týden vláda vypustila.

Okamura řekl, že novela je pouze jinak pojmenovaným nouzovým stavem. Kritizoval i právě vládou schválenou neomezenou platnost návrhu. Dále hnutí SPD požaduje, aby pro vstup do restaurací a dalších zařízení stačilo prokázat se negativním testem na koronavirus a aby byly uznávány protilátky, dodal Tomio Okamura. Veškerá proticovidová opatření by podle něj měla být cílová.

Šibenice na náměstí

Zdravotnický výbor Sněmovny dnes doporučil omezit časovou platnost části předpisu do konce listopadu. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) s úpravou souhlasil. Připomněl, že původně navrhoval prodloužení platnosti části zákona o vydávání restrikcí do konce srpna příštího roku. Nynější znění zákona předpokládá, že platnost těchto ustanovení skončí 28. února.

Novela předpokládá, že protikoronavirová mimořádná opatření vydaná podle pandemického zákona budou moci zahrnout širší okruh činností než teď. Úřady budou moci nařídit testování na covid-19 také například podnikatelům, studentům, žákům a předškolákům, nejen zaměstnancům a jiným pracovníkům. Možnost vydávat opatření pro své resorty mají dostat také ministerstva obrany a vnitra.

Proti novele dnes na Malostranském náměstí v blízkosti Sněmovny protestovalo zhruba osm stovek příznivců hnutí Chcípl PES. Michálek označil za vrchol nevkusu využití šibenice na demonstraci. Připustil, že předpis je kontroverzní, má ale zabránit nutnosti lockdownů a v maximální míře zachovat svobody lidí při účinném boji s pandemií.

Smutný pohled na Martina Kociána. Tohle s ním udělalo dvacet let na drogách

Související články

Další články

Nejnovější kauzy